Sözcü Plus Giriş

İnsanlık ölmemiş dedirten görüntü: İlk kez böyle görüntülendiler

Tansiyonun yüksek olduğu Tahran-Washington hattında uzun bir aradan sonra yumuşama sinyalleri geldi... ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsicisi Kelly Craft, ülkesini yaptırımlar nedeniyle tedavi göremeyen 2 yaşındaki bir çocuğun hayatını kaybetmesinden sorumlu tutan İranlı temsilcinin yanına giderek başsağlığı diledi.

Sozcu.com.tr
07:26 -
İnsanlık ölmemiş dedirten görüntü: İlk kez böyle görüntülendiler

ABD ile İran arasında yaşanan gerilimi yumuşatacak bir adım dün atıldı ve Birleşmiş Milletler’de gerçekleşen oturumda her iki ülkenin daimi temsilcileri ilk kez diyalog içerisine girerek bir umut verdi.

BM Güvenlik Konseyi’nin İran nükleer anlaşmasının görüşüldüğü oturumda İran’ın BM Daimi Temsilcisi Mecit Takht Ravançi, ”kelebek hastalığı” olarak da bilinen ”EB” hastası Ava isimli iki yaşında kız çocuğunun ABD yaptırımları nedeniyle tedavi olamadığını ve hayatını kaybettiğini söyledi.

Avrupalı bir şirketin ABD yaptırımları nedeniyle EB hastaları için kullanılan özel bandaj ihracatını durdurduğunu belirten Ravançi, Ava’nın ölümünden ABD’yi sorumlu tuttu.

“HASTALIK İLE KONUŞTUK”

ABD’li Büyükelçi Craft ise toplantının ardından İranlı mevkidaşının yanına giderek Ravançi ile konuşmaya başladı. Craft’ın doğrudan ilk kez İran Daimi Temsilcisi ile temas kurması dikkati çekti. Craft toplantı sonrası bir soru üzerine İran Büyükelçisi Ravançi ile söz konusu hastalıkla ilgili konuştuğunu ve başsağlığı dilediğini söyledi.

İkili arasındaki temas öncesi ise Craft, oturumda yaptığı konuşmada, İran’ın Orta Doğu’yu istikrarsızlaştırmaya devam etmesi durumunda ABD’nin Tahran’ın bu davranışını engellemek için elinden gelen her şeyi yapacağı uyarısında bulundu ve İran ile nükleer görüşmelere açık olduklarını söyledi. İran Büyükelçisi Ravançi ise İran’ın ”kılıç tehdidi” altında müzakere etmeyeceği yanıtını verdi.

Son güncelleme: 15:53 22.12.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more