Sözcü Plus Giriş

Komşu’da kritik gelişme: İstifası kabul edildi

Karışıklığın devam ettiği Irak'ta kritik bir gelişme yaşandı... Irak Meclisi, Başbakan Adil Abdülmehdi'nin istifasını kabul etti.

Sozcu.com.tr
14:44 -
Komşu’da kritik gelişme: İstifası kabul edildi

Meclisten yapılan açıklamada, oturumda hazır bulunan milletvekillerinin katıldığı oylamada Başbakan Adil Abdülmehdi’nin istifa kararı kabul edildi. 329 sandalyeli mecliste 241 milletvekili hazır bulunarak oylamaya katıldı.

Meclis Başkanı Muhammed el-Halbusi de yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Berhem Salih'e anayasanın 75'inci maddesine göre yeni başbakanı tayin etmesi için yazı göndereceklerini söyledi. Anayasanın 76’ncı maddesine göre cumhurbaşkanı yeni bir başbakanın seçilmesi için meclise 15 gün süre verir. Başbakanın seçilmesi ve cumhurbaşkanı tarafından onaylanması halinde kendisine yeni hükümetin kurulması görevi verir. Daha sonra yeni kabine meclisin oylamasına sunulur.

ABD’nin Irak işgalinin ardından ülkenin 5’inci başbakanı olarak Ekim 2018’de göreve başlayan Adil Abdülmehdi, 29 Kasım’da ülkenin farklı bölgelerinde 2 aydır devam eden gösteriler nedeniyle istifasını sunmak zorunda kalmıştı.

Son güncelleme: 08:21 03.12.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more