Sözcü Plus Giriş

Maduro, Venezuela’da 2 Şubat 1999’da Hugo Chavez öncülüğünde gerçekleştirilen Bolivarcı devriminin 20. yıl dönümünde Venezuela Birleşik Sosyalist Partisince (PSUV) başkent Caracas’ta düzenlenen mitingde konuştu.

İLGİLİ HABERVenezuela'daki hükümet ve muhalefet yanlıları miting düzenlediVenezuela'daki hükümet ve muhalefet yanlıları miting düzenledi

Maduro, “Bu yıl içerisinde Ulusal Kurucu Meclis için yeniden parlamento seçimleri düzenlenecek. Yeni bir Ulusal Kurucu Meclisi halk seçsin diye özgür ve garanti edilmiş bir seçim düzenleyeceğiz” dedi.

Nicolas Maduro, Kurucu Meclis’in yolsuzlukla mücadeleyi öngören bir yasa tasarısı hazırladığını da söyledi.

Ulusal Meclis Başkanı Guaido kendini geçici devlet başkanı ilan etmişti. AA

Ulusal Meclis Başkanı Guaido kendini geçici devlet başkanı ilan etmişti. AA

ÜLKEDE İKİ DEVLET BAŞKANI VAR

Venezuela’da muhalefet ve iktidar yanlılarının 23 Ocak Çarşamba günü düzenlediği mitingler, ülke ve bölge açısından son derece önemli gelişmelere yol açmıştı.

AA

AA

Çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclisin Başkanı Juan Guaido, muhaliflerin mitinginde kendini “geçici devlet başkanı” ilan etmiş ve başta ABD olmak üzere Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından tanınmıştı. Son olarak Avrupa Parlamentosu (AP) aynı yönde adım atmıştı.

Cumartesi başkent Carakas'ta düzenlenen mitinglerde hem Maduro yanlıları hem de muhalifler sokaklardaydı. AA

Cumartesi başkent Carakas’ta düzenlenen mitinglerde hem Maduro yanlıları hem de muhalifler sokaklardaydı. AA

Meksika, Türkiye, Rusya, Küba, Çin ve Bolivya ise Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetine desteklerini yinelemiş, Maduro da gelişmeler üzerine ABD ile diplomatik ve politik ilişkileri kestiğini ancak ticari ilişkinin süreceğini duyurmuştu. AA

İLGİLİ HABERMuhalif lidere ordunun içinden destek geldiMuhalif lidere ordunun içinden destek geldi
Son güncelleme: 10:59 05.02.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more