Sözcü Plus Giriş

Merkel’in durumu cidden çok kötü: Marş okunurken bile kalkamadı

Gelecek dönemde Alman siyasetinde yer almayacağını geçtiğimiz aylarda duyuran Almanya Başbakanı Angela Merkel Çin'e gitti... Çin'de Başbakan Li Keqiang ile bir araya gelen 65 yaşındaki Merkel titreme nöbeti geçirmemek için oturdu. Öyle ki milli marşlar okunurken bile Merkel yerinden kalkamadı.

Sozcu.com.tr
09:49 -
Merkel’in durumu cidden çok kötü: Marş okunurken bile kalkamadı

Almanya’nın demir leydisi Angela Merkel bugün Çin temaslarına başladı… Üç gün boyunca Çin’de temaslarda bulunacak Merkel’i Çin Başbakanı Li Keqiang karşıladı. Pekin’de bir araya gelen iki isim resmi törende kameralar karşısında poz verdi.

Geçtiğimiz haftalarda katıldığı resmi törende titreme nöbeti geçiren ve istemsizce titreyen Merkel, Alman halkını korkutmuştu. Merkel yaşananların ardından sağlık durumunun iyi olduğunu açıklarken, Merkel’e yakın olan kaynaklar ise dehidrasyon sebebiyle Almanya Başbakanı’nın titreme nöbeti geçirdiğini açıklamıştı.

Fotoğraf: EPA

Fakat dün Pekin’de onuruna düzenlenen törende Merkel, Keqiang ile birlikte sandalyelerde oturdu. Fakat ulusal marşlar söylenmeye başlanınca ortaya ilginç bir görüntü çıktı. Zira Çin Başbakanı Çin ulusal marşı çalınınca ayağa kalktı. Bu sırada Merkel’in istifini bozmaması, “Almanya’nın başbakanının durumu iyi değil” yorumlarının yapılmasına sebep oldu.

Danimarka Başbakanı Frederiksen ile Berlin’de Temmuz’da bir araya gelen Merkel ve konuğu töreni ayakta izlemek yerine sandalyede takip etmişti.

Daha önce resmi törenlerde devlet başkanları ve siyasetçilerle bir araya gelen Merkel, titreme sorununa karşı oturma formülünü bulmuştu. Resmi törende Merkel’le birlikte olan siyasetçi ve liderler de Merkel ile oturuyordu. Fakat Çin’de yaşanan durum dünya siyasetinde bir ilk olarak tarihe geçti.

Son güncelleme: 10:31 09.09.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more