Sözcü Plus Giriş

MSB’den Soçi Mutabakatı ile ilgili 5 maddelik yeni açıklama!

Milli Savunma Bakanlığı 22 Ekim tarihinde Rusya ile varılan mutabakat çalışmalarına ilişkin 5 maddelik basın açıklaması yaptı. Bakanlık yaptığı açıklamada, "150 saatlik sürenin sonunda, Rusya Federasyonu tarafından, YPG’nin ağır silahlarıyla birlikte Türkiye-Suriye sınırından itibaren 30 kilometrenin, ayrıca da Münbiç ve Tel Rıfat’ın dışına çıkarıldığı bildirilmiştir" dedi.

Güncellenme: 15:26, 30/10/2019
MSB’den Soçi Mutabakatı ile ilgili 5 maddelik yeni açıklama!

Milli Savunma Bakanlığı 22 Ekim tarihinde Rusya ile varılan mutabakat çalışmalarına ilişkin basın açıklaması yaptı.

İlginizi ÇekebilirSon dakika... MSB duyurdu: Rejim unsuru olduğunu iddia eden 18 kişi sağ ele geçirildiSon dakika... MSB duyurdu: Rejim unsuru olduğunu iddia eden 18 kişi sağ ele geçirildi

MSB açıklamasında;

1. 22 Ekim 2019 tarihinde Fırat'ın doğusuna ilişkin Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında Soçi'de varılan mutabakat kapsamındaki hususların yerine getirilmesinde tarafımızca gerekli hassasiyet gösterilmiştir.

2. 150 saatlik sürenin sonunda, Rusya Federasyonu tarafından, YPG'nin ağır silahlarıyla birlikte Türkiye-Suriye sınırından itibaren 30 kilometrenin, ayrıca da Münbiç ve Tel Rıfat'ın dışına çıkarıldığı bildirilmiştir.

3. Mevcut Barış Pınarı Harekât alanı sınırlarının batısı ve doğusunda 10 kilometre derinlikte, Kamışlı şehri hariç, Türk-Rus ortak devriyelerine başlanacaktır. Bu kapsamda devriye güzergâhlarında mayın, EYP temizlik faaliyetlerine ve keşif uçuşlarına başlanmıştır.

4. Türkiye, sınırlarının güneyinde bir terör koridorunun oluşmasına asla müsaade etmeyecek, başta DEAŞ ve PKK/YPG olmak üzere terör örgütleriyle mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir.

5. Böylece bölgede bir barış koridoru oluşturmak suretiyle yerlerinden edilmiş Suriye'li kardeşlerimizin gönüllü ve güvenli şekilde evlerine ve topraklarına dönmesi sağlanacaktır.

İlginizi ÇekebilirMSB: İkinci gün tamamlandıMSB: İkinci gün tamamlandı
Yayınlanma Tarihi:23:37,
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more