Sözcü Plus Giriş

Nobel Barış Ödülü sahibini buldu

Dünyanın merakla beklediği Nobel Barış Ödülü Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed'e verildi. Norveç Nobel Komitesi, 2019 yılı Nobel Barış Ödülü'nü Başbakan Ahmed'e komşusu Eritre ile olan gerilimi sona erdirmek için yaptığı hamleler dolayısıyla verdiklerini duyurdu. Nobel Barış Ödülü verilmeden önce uluslararası kamuoyu aralarında Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern ve genç çevre aktivisti Greta Thunberg'i favori adaylar olarak gösteriyordu.

12:01 -
Nobel Barış Ödülü sahibini buldu

Merakla beklenen Nobel Barış Ödülü sahibini buldu… Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, 1998-2000 yılları arasında savaşan Etiyopya ile Eritre ilişkisini Temmuz 2018’de tekrar normale döndürmek için yaptığı çalışmalar dolayısıyla Nobel Barış Ödülü’nün sahibi oldu.

Eritre Cumhurbaşkanı Afwerki, Etiyopya Başbakanı Ahmed’den sembolik anahtarı alırken. Anahtar, Addis Ababa’daki Eritre Büyükelçiliği’nin tekrar açılması dolayısıyla verilmişti.

Yıllardır gerilimin yüksek olduğu iki ülke arasında geçen yıldan beri bir dizi görüşme trafiği yaşanmış ve iki ülke arasında ilişkiler normalleşmişti. 10 Aralık’ta Oslo’da ödülü alacak Ahmed’e ayrıca 900 bin dolar para ödülü de verilecek.

Norveç Nobel Komitesi, “Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali, bu yılın Nobel Barış Ödülü’nün sahibi oldu. Kendisi barış sağlama ve uluslararası ortaklık için çabaları ve komşu ülkesi Eritre ile sınırda yaşanan gerilimi çözmek için yaptığı katkılar dolayısıyla bu ödüle layık görülmüştür” açıklamasını yaptı.

Detaylar geliyor…

Son güncelleme: 17:48 11.10.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more