Sözcü Plus Giriş

Nobel Fizik Ödülü üç bilim insanına değer görüldü

2019 Nobel Fizik Ödülü uzay çalışmalarıyla tanınan James Peebles, Michel Mayor ve Didier Queloz'a "evren anlayışını genişleten çalışmalarından" dolayı verildi.

Sozcu.com.tr
13:08 -
Nobel Fizik Ödülü üç bilim insanına değer görüldü

İnsanlığa hizmet edenleri ödüllendirmek amacıyla 1901’den beri İsveçli bilim insanı Alfred Nobel adına verilen Nobel Ödülleri sahiplerini buluyor.

7 Ekim’de Nobel Tıp Ödülü ile başlayan törenler fizik alanında ödüle layık görülen bilim insanının (ya da insanlarının) açıklanmasıyla devam ediyor.

Ödüller, İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, İsveç Akademisi, Karolinska Enstitüsü ve Norveç Nobel Komitesi tarafından kişilere veya kuruluşlara tıp, fizik, kimya, edebiyat ve barış alanlarındaki olağanüstü başarılarından dolayı veriliyor.

2019 Nobel Tıp Ödülü bilim insanları William G Kaelin, Sir Peter Ratcliffe ve Gregg L Semenza’ya verildi.

İLGİLİ HABERNobel Tıp Ödülü sahiplerini bulduNobel Tıp Ödülü sahiplerini buldu

Nobel Komitesi’nden (İsveç Akademisi) yapılan açıklamada ödülün bilim insanlarına hücrelerin oksijenin uygunluğunu nasıl hissettiğini ve hücrelerin oksijenin uygunluğuna nasıl adapte olduğunu açıklayan çalışmaları sebebi ile verildiği belirtildi.

Vücudumuzdaki hücreler aldığımız besinleri oksijeni kullanarak enerji haline getiriyor. Nobeli alan üç bilim insanının çalışmaları oksijen oranı düştüğünde hücrelerin buna nasıl adapte olduğunu açıklıyor. (Euronews)

Son güncelleme: 13:18 08.10.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more