Sözcü Plus Giriş

Notre Dame Katedrali’nden kurtarılan tarihi eserler

Fransa'nın başkenti Paris'in en önemli yapılarından biri olan Notre Dame Katedrali'nde yaşanan yangın faciası sonrasında arka arkaya açıklamalar geliyor. Yetkililer kurtarma çalışmalarına devam ettiklerini açıklarken, kurtarılan bazı parça ve tarihi eserler ajanslar tarafından görüntülendi.

Sozcu.com.tr
14:19 -
Notre Dame Katedrali’nden kurtarılan tarihi eserler

850 küsur yıllık geçmişiyle Fransa’nın en ikonik yapılarından biri olan Notre Dame Katedrali’ndeki yangın sonrasında yaralar sarılmaya başlandı. Resmi makamlar henüz yangının çıkış sebebine dair net bir açıklama yapmazken kurtarılan eşyaların fotoğrafları uluslararası ajanslarla paylaşıldı. Fotoğraflarda çok sayıda koltuk, figür ve altar görülürken yetkililer bunların güvende olduğunu duyurdu.

1648’de Thomas Aquinas tarafından yapılan tablonun akıbeti henüz bilinmiyor.

Fransa Kültür Bakanı Franck Riester, yangından kurtarılan sanat eserlerinin ise Louvre Müzesi’ne gönderileceğini duyurdu. Paris Belediye Binası’nda tutulan sanat eserlerinin Louvre Müzesi’ne gönderileceğini açıklarken bunların daha sonra nerede sergileneceğine dair bir açıklama yapmadı. Kurtarılan tarihi eser ve sanat eserleri arasında Fransa Kralı Saint Louis’nin 13’üncü yüzyılda kalan tüniği, Hz. İsa’ya ait olduğu tahmin edilen taç da yer alıyor.

Fotoğraf: Reuters

Paris Savcısı Remy Heitz, yangının sebebiyle ilgili incelemelerin devam ettiğini ama yangının bir kaza sonucunda çıkmış olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi. Heitz, “Yangın sonrasında 50 kişi uzun ve karmaşık bir inceleme sürecine devam ediyor. Biz kaza olduğu teorisi üzerinde duruyoruz” dedi.

Fotoğraf: Reuters

Öte yandan katedraldeki korkunç yangınla ilgili olarak Vatikan’dan resmi bir açıklama geldi. Vatikan’da görevli Kardinal Gianfranco Ravasi, “Yapabileceğimiz en iyi şey teknik destek vermektir. Vatikan Müzesi gibi bir oluşumumuz var ve bu konuda en üst düzeyde bilgimiz ve yapabilecek kapasitemiz var” dedi.

İLGİLİ HABERSon dakika... Notre Dame Katedrali yangından 8.5 saat sonra söndürüldüSon dakika... Notre Dame Katedrali yangından 8.5 saat sonra söndürüldü

Fransız enerji markası Total de restorasyon çalışmaları için 100 milyon euroluk bir bağışta bulunacaklarını açıkladı. Açıklamayı Total CEO’su Patrick Pouyanne yaparken, bugün lüks giyim markası LVMH Bernard Arnault da 100 milyon dolar bağışlayacağını duyurmuştu.

Son güncelleme: 09:20 30.04.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more