Sözcü Plus Giriş

Ortalık fena karıştı: Paylaştığı fotoğraf gizli bilgileri içeriyordu

Karıştığı skandallar ve yaptığı gaflarla dünyanın gündeminden düşmeyen ABD Başkanı Donald Trump, bu kez de gizli bilgileri Twitter'dan paylaşmakla suçlanıyor.

Sozcu.com.tr
08:18 -
Ortalık fena karıştı: Paylaştığı fotoğraf gizli bilgileri içeriyordu

ABD lideri Trump dün Twitter hesabından İran’ın İmam Humeyni Uzay Merkezi’nde yaptığı başarısız roket fırlatma denemesinin ardından yaşanan patlamaya ait gizli bir uydu fotoğrafını paylaştı.

Trump mesajında, ABD’nin katastrofik kazayla bir ilgisinin olmadığını savunurken, “İran’a Site One’da (uzay merkezi) yaşananları belirlemede en iyi dileklerimi sunuyorum ve iyi şanslar diliyorum” yazdı.

Uzmanlar ise bir roket kalıntısının için için yandığını gösteren imajların kamuoyuyla paylaşılmaması gerektiğini söyledi.

CNBC’ye konuşan bir ABD Savunma Bakanlığı yetkilisi, “Tweet, Başkan Trump’a cuma günü istihbarat bilgilendirme toplantısında verilen uydu görüntüsünün fiziksel bir kopyasının ekran görüntüsü” dedi.

Open Nuclear Network Direktör Yardımcısı Melissa Hanham, “Bu şeyi bu kadar iyi görmemem gerekir. Onun da bunu paylaşmaması gerekir” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERTrump'a büyük şok!Trump'a büyük şok!

Nükleer silah uzmanı Jeffrey Lewis de “Bu fotunun tweet atılması, gizli olsun ya da olmasın, Başkan Trump için acayip bir karar. ABD’nin patlamayla ilgisinin olması hiç muhtemel değil. Fakat sanki ilgimiz olabilirmiş imasında bulunmak muazzam kötü bir fikir” yorumunda bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump ise tepki çeken hareketinin arkasında durdu. Dün Beyaz Saray’da gazetecilere açıklamalarda bulunan Trump, “Elimize gelmiş bir fotoğraf vardı ve yayınladım. Ki bunu yapmaya mutlak hakkım var” dedi.

TAHRAN: GÜNAYDIN TRUMP

İran Yönetimi ise Trump’ın iddiasını yalanladı. Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Muhammed Cevad Azeri Cehromi, İran Uzay Araştırmaları Merkezi’ni ziyaret ettiği sırada gazetecilere Trump’ın iddiasına ilişkin açıklama yaptı.

Trump’ın iddiasının nereye dayandığı hakkında fikri olmadığını söyleyen Cehromi, “Sorumluluk Savunma Bakanlığı’nda olduğu için iddialara Savunma Bakanı’nın (Emir Hatemi) yanıt vermesi daha iyi olur ancak Nahid 1 uydusunun hâlâ burada olduğunu ve henüz (Savunma Bakanlığı’na fırlatma için) teslim edilmediğini biliyoruz ancak teslimatın son aşamaları devam ediyor” dedi.

İran Uzay Araştırmaları Merkezi’nde gazetecilere uyduyu gösteren Cehromi, ayrıca Twitter hesabından paylaştığı mesajında, Nahid 1 uydusunun önünde bir fotoğrafını paylaşarak, “Şu anda Ben ve Nahid 1 burada. Günaydın Donald Trump!” ifadelerini kullandı.

Son güncelleme: 15:20 31.08.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more