Sözcü Plus Giriş

Göstericiler Meclis’i bastı, Özerk Yönetim’den sert tepki

Suçluların iadesiyle ilgili yasada yapılması planlanan değişiklikle yerin yerinden oynadığı Hong Kong'da gerilim dinmiyor... Kentin Britanya'dan Çin'e iade edilişinin 22'nci yıldönümü vesilesiyle düzenlenen demokrasi gösterileri şiddet olaylarına dönüştü. Eylemciler dün yerel saatle öğle sıralarında ana gösteri alanından ayrılıp Parlamento binasını işgal etti.

Sozcu.com.tr
07:37 -
Göstericiler Meclis’i bastı, Özerk Yönetim’den sert tepki

Parlamento’nun etrafını çevirip sonrasında binanın camdan yapılan cephesini kırarak içeri giren göstericiler, Hong Kong armasını tahrip etti, duvarlara sloganlar yazdı ve mobilyaları dağıttı.

Gece yarısı plastik kasklarla ellerinde şemsiyelerini sallayan göstericiler, polisin müdahalesiyle geri çekildi. Güvenlik güçleri, göstericilerin kurduğu barikatları hızla temizledi. Bir saat içinde Parlamento binasının etrafındaki sokaklarda yalnızca basın mensupları ve polisler kaldı.

Hong Kong Özerk Yönetimi Lideri Carrie Lam, sabaha karşı yaptığı açıklamada, şiddet kullanan göstericileri kınadı. Beraberinde Emniyet Müdürü Lo Wai-Chung ile basın mensuplarının karşısına geçen Lam, yaşananların “gerçekten üzücü olduğunu ve birçok insanı şoke ettiğini” söyledi.

İLGİLİ HABERHong Kong yine karıştı: Göstericiler ile polis çatıştıHong Kong yine karıştı: Göstericiler ile polis çatıştı

Aşırı gergin geçen basın toplantısında Lam, “Umuyorum ki toplum genel olarak, gördüğümüz bu şiddet eylemlerini kınama hakkımız olduğu konusunda bizimle hemfikir olacaktır ve umuyorum toplum bir an önce normale dönecektir” dedi.

Son güncelleme: 10:34 02.07.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more