Sözcü Plus Giriş

Peru’da eski devlet başkanı kendisini vurdu!

Peru'da adı rüşvet iddialarına karışan ve yurt dışına çıkış yasağı bulunan eski devlet başkanı Alan Garcia, kendisini vurdu. Polisin kendisini tutuklamak üzere geldiği sırada silahını ateşleyen Garcia, hastaneye kaldırıldı. Acil olarak ameliyata alınan Garcia'nın durumunun kritik olduğu belirtiliyor.

16:31 -
Peru’da eski devlet başkanı kendisini vurdu!

Peru Sağlık Bakanlığı, kendisini başından tabancayla vuran 69 yaşındaki Garcia’nın, Casimiro Ulloa hastanesine kaldırıldığını ve ameliyata alındığını açıkladı.

Açıklamada, Garcia’nın durumunun ağır olduğu belirtildi.  Avukatı Erasmo Reyna da eski devlet başkanının, başkent Lima’da polis
tarafından tutuklanmadan hemen önce kendisini vurduğunu söyledi. Brezilyalı inşaat firması Odebrecht’ten rüşvet almakla suçlanan Garcia için mahkeme tarafından tutuklama kararı çıkarılmıştı. Garcia, hakkındaki suçlamaları reddediyordu.

Alan Garcia, Peru’da 1985-1990 ile 2006-2011 yıllarında devlet başkanlığı görevini yürütmüştü.

12 ülkede rüşvet skandalı

Latin Amerika’daki Odebrecht soruşturmaları, şirket yöneticilerinin ABD’deki davada Adalet Bakanlığı ile yaptıkları uzlaşma kapsamında 10 Latin
Amerika ve 2 Afrika ülkesinde yetkililere rüşvet verdiklerini itiraf etmeleriyle başlamıştı.

Peru, Arjantin, Meksika, Dominik Cumhuriyeti, Kolombiya, Ekvador ve Venezuela makamları, kendi ülkelerinde şirketin faaliyetlerine ilişkin yolsuzluk soruşturmaları açmıştı.

Son güncelleme: 10:14 07.05.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more