Sözcü Plus Giriş

Rusya lideri Putin’den ABD’ye flaş çağrı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, silahsızlanma ve stratejik istikrar konusunda ABD ile diyaloğu artırmaya hazır olduğunu ve bu konuları Japonya'da ABD Başkanı Donald Trump ile görüştüğünü belirtti.

Sozcu.com.tr
10:58 -
Rusya lideri Putin’den ABD’ye flaş çağrı

Putin, İtalyan Il Corriere della Sera gazetesiyle yaptığı söyleşide, “Silahsızlanma alanında somut önlemlere ulaşmanın uluslararası istikrarın güçlendirilmesine katkıda bulunacağını düşünüyorum. Rusya bunu yapmak için siyasi isteğe sahip. Şimdi karar vermek ABD’ye kaldı” dedi.

Bugün Papa Francis ve İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ile görüşecek olan Putin, bu meseleleri Haziran sonunda Japonya’da yapılan G20 zirvesi kapsamında Trump’la görüştüğünü söyledi.

Putin, “Washington’un son zamanlarda Rusya ile geniş bir stratejik gündeme ilişkin diyaloğu artırmayı düşünmeye başladığı görülüyor” dedi.

İLGİLİ HABERPutin dünyayı korkutan gelişmenin altına imzayı attıPutin dünyayı korkutan gelişmenin altına imzayı attı

Putin’in açıklamaları, dün Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler (INF) anlaşmasından Rusya’yı çıkaran kararnameye imzalamasının hemen ardından geldi.

ABD ile Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) arasında 1987'de imzalanan anlaşma kapsamında menzili 500 ile 5 bin 500 kilometre olan ve nükleer başlık takılabilen füzelerin Avrupa'da konuşlandırılması yasaklanmıştı.

İlk olarak ABD Başkanı Donald Trump, Rusya’nın ihlâl ettiğini savunarak anlaşmadan çekilme kararı almıştı.

İLGİLİ HABERPutin hesap sordu, Savunma Bakanı rapor verdiPutin hesap sordu, Savunma Bakanı rapor verdi
Son güncelleme: 16:28 04.07.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more