Sözcü Plus Giriş

Rus uzmandan flaş S-400 yorumu

Türkiye ve ABD arasında 'krize' yol açan S-400 füze anlaşması dünya gündeminde.Bu anlaşmanın hayata geçmesinin Ankara-Moskova ilişkilerini, ABD ve Avrupa karşısında daha ileri boyuta taşıyacağı yorumları yapılıyor.

Sozcu.com.tr
13:56 -
Rus uzmandan flaş S-400 yorumu

Moskova merkezli Strateji ve Teknoloji Analizleri Merkezi Başkanı Ruslan Pukhov, satışı Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kişisel zaferi olarak niteleyerek, S-400 anlaşmasıyla Rusya’nın uluslararası arenada büyük başarı elde ettiğini söyledi.

Rusya Savunma Bakanlığı Halk Konseyi üyesi de olan Pukhov, anlaşmanın silah ticaretinin ötesinde olduğunu ve önümüzdeki dönemde Rusya’nın Türkiye üzerinde nüfuzunun da artacağını kaydetti.

İLGİLİ HABERABD medyasından flaş iddia: Beyaz Saray devreye girdi ve...ABD medyasından flaş iddia: Beyaz Saray devreye girdi ve...

SİLAH TİCARETİNİN ÖTESİNDE

Son gelişmelerle ilgili Euronews’ün sorularını cevaplayan Pukhov, “Bu, silah ticaretinin çok daha ötesinde. Bu, Rusya’nın uluslararası arenada büyük bir askeri başarısı. Bu, kesinlikle Putin’in kişisel zaferi. Çünkü eğer onun kişisel müdahalesi olmasaydı, eğer bir şekilde satışın bir parçası olmasaydı bu işlem de gerçekleşmeyecekti” dedi.

Anlaşmanın Rusya için büyük faydaları olduğunun altını çizen Pukhov, “Rusya için avantajları açık: Türkiye’de nüfuzu artacak, para kazanacak, Türkiye’ye daha farklı ürünler satmak için fırsat doğacak, Amerikalıları ‘trolleme’ fırsatı gibi çok sayıda fırsat doğacak. Bizim için sadece artıları var” diye konuştu.

İLGİLİ HABERS-400'ler dünyada bomba etkisi yarattıS-400'ler dünyada bomba etkisi yarattı

Türkiye ile ilişkilerin farklı bir boyuta taşınacağına dikkat çeken Pukhov, Rusların verdiği güvenlik garantisinin Avrupalılardan ve Amerikalılardan daha fazla olduğunu kaydetti:

“Biz Türklerle daha bağımlı hale geliyoruz. Her iki tarafın da uzlaşma sağlaması daha kolay olacak. Silahlar alındığında, güvenlik ve güvenlik garantisi de satın alınıyor demektir” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERABD yerleşik siyasetinden Trump'a Türkiye çağrısıABD yerleşik siyasetinden Trump'a Türkiye çağrısı
Son güncelleme: 13:51 15.07.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more