Sözcü Plus Giriş

Rusya’dan kritik Türkiye-Libya açıklaması: Endişe verici

Türkiye ve Libya arasında Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetlerine ilişkin başlayıp askeri desteğe kadar uzanan mutabakatla ilgili sıcak gelişmeler yaşanıyor. Rusya cephesinden Türkiye'nin Libya'ya asker gönderme ihtimaliyle ilgili yeni bir açıklama geldi. Reuters'ın son dakika geçtiği habere göre, Rus Dışişleri'ne yakın bir kaynak, "Rusya, Türkiye'nin asker gönderme ihtimalinden dolayı çok endişeli" ifadelerini kullandı.

Sozcu.com.tr
12:51 -
Rusya’dan kritik Türkiye-Libya açıklaması: Endişe verici

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez Al Sarraj ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında İstanbul'da imzalanan mutabakatın yankıları sürüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde katıldığı bir televizyon programında, Libya’ya asker gönderme ihtimaline ilişkin sorulara yanıt vermiş, “Libya'ya asker gönderimi konusunda böyle bir davet, böyle bir talep Libya tarafından Türkiye'ye gelecek olursa, nasıl bir inisiyatif üstleneceğimize dair, ülkemiz bunun kararını verecektir” demişti.

Erdoğan’ın sözlerinin ardından dün Arap medyasına yansıyan haberlerde, ülkenin meşru hükümetinin asker konuşlandırması için Ankara'ya talepte bulunma kararı aldığı belirtildi.

‘SORU İŞARETLERİ YARATIYOR’

Bu gelişmelerin ardından Rusya cephesinden de flaş açıklamalar geldi. Dün Moskova'da düzenlenen yıllık basın toplantısında konuşan Putin, önümüzdeki günlerde Rusya'da Türk heyeti ile Libya konusunda görüşeceğini ifade etti.

Bugün INTERFAX’a konuşan Rusya Dışişleri Bakanlığı’na yakın bir kaynak ise, Türkiye’nin Libya ile vardığı söz konusu anlaşmanın birçok soru işareti yarattığını söyledi. Adı açıklanmayan kaynak, anlaşma neticesinde Türkiye’nin bölgeye asker gönderme ihtimalinin de Rusya için ‘endişe verici’ olduğunu vurguladı.

İLGİLİ HABERSon dakika... Arap medyasından bomba iddia: Türkiye'den resmen asker isteyeceklerSon dakika... Arap medyasından bomba iddia: Türkiye'den resmen asker isteyecekler

 

İLGİLİ HABERSon dakika... Rusya'dan flaş Türkiye açıklaması: Erdoğan ve Putin Libya'yı konuşacakSon dakika... Rusya'dan flaş Türkiye açıklaması: Erdoğan ve Putin Libya'yı konuşacak
Son güncelleme: 15:54 22.12.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more