Sözcü Plus Giriş

Sayın Bakan, bunu ormanlarımız küle dönmeden yapamaz mıydınız?

İzmir ve Muğla başta olmak üzere günlerce söndürülemeyen orman yangınları binlerce hektar alanı küle çevirirken, yangın söndürme uçaklarının yetersizliği bir anda Türkiye'nin ana gündem maddesi olmuştu. O süreçteki açıklamalarıyla eleştiri oklarını üzerine çeken Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bugün Rusya'da yangın söndürme uçağı inceledi. Bu ziyaret akıllara "Bu hamleyi ormanlarımız kül olmadan önce yapamaz mıydınız" sorusunu getirdi.

Sozcu.com.tr
15:21 -
Sayın Bakan, bunu ormanlarımız küle dönmeden yapamaz mıydınız?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, geçen ay yaşanan İzmir Karabağlar’daki yangın yayılırken, kullanabilir durumda üç uçak bulunduğunu açıklamış, Türk Hava Kurumu’nun uçaklarına güvenmediğini söylemişti.

Bakan Pakdemir’in bu açıklamaları ciddi kamuoyu tepkisine yol açmıştı. Gelen baskılar üzerine Pakdemirli bugün, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Savunma Sanayii Daire Başkanı Abdurrahman Şeref Can ve beraberindeki heyetle Türkiye’nin almayı planladığı Rusya’nın Be-200 amfibi yangın söndürme uçağını incelemek üzere Taganrog kentini ziyaret etti.

UÇAĞI KULLANDI, TEST ETTİ

Be-200 amfibi uçak montaj hattını inceleyen ve uçağın imalat ve montajına ilişkin bilgiler alan Pakdemirli, temasları kapsamında Be-200 amfibi uçak servis desteğiyle ilgili de detaylı bilgi edindi. Anadolu Ajansı’nın haberine göre; Pakdemirli, Be-200 amfibi yangın söndürme uçağını kullanarak su boşaltımı da gerçekleştirdi.

Pakdemirli, ziyaretine ilişkin yaptığı değerlendirmede, barışçıl maksatlı kullanılan uçaklara bakmaya geldiklerini belirterek, “Kaptan pilotumuzla az evvel uçtuk. Be-200 amfibi yangın söndürme uçağının kumandaları son derece yumuşak manevraya gelebiliyor. Türkiye’deki yangınlar için en önemli unsur dar alanlarda manevra kabiliyeti” diye konuştu.

Be-200’ün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Rusya ziyaretinde fuarda gördüğü ve talimatlandırdığı uçak olduğuna işaret eden Pakdemirli, “Bu uzun zamandır takip ettiğimiz bir uçak. Diğer alternatifler üzerinde de çalışmakla birlikte bu uçağı da gelip görelim istiyorduk. Beriev uçak firmasının fabrikasının Be-200 uçağını test ettik” ifadelerini kullandı.

Pakdemirli, uçağın manevra kabiliyetinin güçlü olduğunu, Türkiye’deki orman yangınlarıyla mücadelede kullanabileceğini söyledi. Bundan sonraki süreçte ikili görüşmeler yapacaklarını ve karşılıklı şartları konuşacaklarını belirten Pakdemirli, şunları kaydetti:

“Uçağın teknik kabiliyetlerini, yakıt yakışından tutun, Türkiye için gerekli hem teknik özelliklerini hem de bizim coğrafyaya uygunluğu konusunda teknik görüşmelerimiz olacak. Görüşmeleri tamamladıktan sonra daha net bir
açıklama yapabiliriz.”

Son güncelleme: 16:26 09.09.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more