Sözcü Plus Giriş

Siyasi krizin pençesindeki ülkede anlaşma sağlandı

Sudan'da iktidarı elinde bulunduran Askeri Geçiş Konseyi ile muhalifleri temsil eden Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri demokrasiye geçişi sağlamak üzere anayasa bildirisinin tüm maddelerinde uzlaştı.

Sozcu.com.tr
08:24 -
Siyasi krizin pençesindeki ülkede anlaşma sağlandı

Açıklamayı Afrika Birliği Sudan Özel Temsilcisi Muhammed Hasan Lebatt herhangi bir ayrıntıya girmeden bu sabah saatlerinde yaptı.

Lebatt, “Sudan halkını tebrik ediyoruz ve bu anlaşmanın Sudan için tarihi bir an olduğuna inanıyoruz. Askeri Geçiş Konseyi ile Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri arasındaki nihai anlaşmanın büyük bir törenle birkaç gün içinde olacağını belirtmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

GEÇİŞ DÖNEMİ ÜÇ YIL ÜÇ AY

Sudan’da yönetimi elinde tutan Askeri Geçiş Konseyi ile muhalif sivil koalisyon Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri, 17 Temmuz’da 39 aylık geçici ortak yönetimi kapsayan siyasi bildiriyi imzalamıştı.

Siyasi bildiri, asker ve sivillerden oluşan karma konseyin kurulmasını, tarafların iktidar paylaşımını ve seçimlere kadar devlet
başkanlığını dönüşümlü olarak yürütmelerini öngörüyor.

Buna göre, geçiş dönemi, 3 yıl 3 ay sürecek. Bu süreçte konseye 21 ay asker, 18 ay ise bir sivil başkanlık edecek.

Geçiş sürecinin ardından seçimlere gidilecek ve asker, yönetimi tamamen sivillere devredecek.

Sudan’da 19 Aralık 2018’de hayat pahalılığı nedeniyle başlayan gösterilerin ülke genelinde rejim karşıtlığına dönüşmesi üzerine ordunun 11 Nisan’daki müdahalesiyle 30 yıllık Ömer el-Beşir dönemi sona ermişti.

Son güncelleme: android-time 10:28 03.08.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more