Sözcü Plus Giriş

Suriye ordusundan kritik hamle: Koridor açtılar

İngiliz Reuters haber ajansı, Suriye'de muhaliflerin elinde kalan tek önemli yer olan İdlib'le ilgili flaş bir gelişmeyi duyurdu. Suriye resmi ajansına dayandırılan 'son dakika' haberine göre; Suriye ordusu, muhaliflerin elindeki alandan rejimin kontrolündeki bölgeye geçmek isteyen vatandaşlar için koridor açtı.

Sozcu.com.tr
10:45 -
Suriye ordusundan kritik hamle: Koridor açtılar

Suriye Dışişleri Bakanlığı kaynağına dayandırılan haberde, “Şam, Soran kasabasında insani koridorun açıldığını duyuruyor” ifadesi yer aldı.

İnsani koridorun, sivillerin İdlib’in güney kısmından ve Hama’nın kuzeyinden ayrılmasına olanak sağlayacağı belirtildi.

Suriye Ordusu, bu noktalarda muhaliflere karşı havadan ve karadan yoğun saldırılar düzenliyor.

İLGİLİ HABERDünyanın gözü burada! Türk konvoyuna saldırının ardından bölgede sıcak gelişmeDünyanın gözü burada! Türk konvoyuna saldırının ardından bölgede sıcak gelişme

Suriye’de muhaliflerin kontrolünde bulunan tek yer olan İdlib vilayeti, Türk askeri konvoyuna yönelik üç sivilin hayatını kaybettiği hava saldırısıyla bir anda Türkiye’nin gündemine oturmuştu.

Suriye’de muhalif gruplar, İdlib’e bağlı kritik önemdeki Han Şeyhun’dan kısmi olarak çekilirken, Esad güçleri kentin kontrolünü büyük oranda ele geçirdi.

İdlib’e bağlı Han Şeyhun kasabası nisan ayı sonunda Suriye Ordusu ve müttefikleri tarafından başlatılan askeri operasyonun temel hedefiydi.

İLGİLİ HABERSuriye'de Türk askeri konvoyuna saldırı: Üç sivil hayatını kaybettiSuriye'de Türk askeri konvoyuna saldırı: Üç sivil hayatını kaybetti

Rusya öncülüğündeki hava saldırıları, İdlib’in güneyindeki toplulukları kırıp geçirmiş ve 500 bin kişinin evlerini terk etmesine yol açmıştı. Son günlerde ise bu saldırılar durmuştu.

Radikal örgütler, İdlib içinde ve vilayetin büyük bölümünde Esad karşıtı diğer savaşçılarla karışmış durumda…

İLGİLİ HABERÇok vahim bir tablo: KaçıyorlarÇok vahim bir tablo: Kaçıyorlar

KRİTİK KASABA HAN ŞEYHUN

Han Şeyhun, İdlib’e yönelik operasyonda oldukça kritik bir nokta, Zira kasaba, İdlib’i güneydeki Hama şehriyle bağlayan ana yolun üzerinde bulunuyor.

Nisan 2017’de kasabada sarin saldırısı düzenlenmiş ve en az 92 kişi hayatını kaybetmişti.

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü ve Birleşmiş Milletler tarafından yürütülen soruşturma, saldırıdan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad güçlerini sorumlu tutmuştu.

ABD uçakları ise Başkanı Donald Trump’ın talimatıyla sarin saldırısını düzenleyen jetlerin kalktığı hava üssünü vurmuştu.

İLGİLİ HABERTürkiye Suriye'de Rusya ile karşı karşıya geldiTürkiye Suriye'de Rusya ile karşı karşıya geldi
Son güncelleme: 14:00 22.08.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more