Sözcü Plus Giriş

Terör örgütünden açıklama: Türkiye sınırından çekiliyorlar

Omurgasını terör örgütü PKK/PYD/YPG'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri bir açıklama yayınladı. Reuters'ın "son dakika gelişmesi" şeklinde servis ettiği açıklamada, Soçi Mutabakatı kapsamında bölgedeki militanların Türkiye sınırından uzaklara çekileceği belirtildi. Yapılan açıklamada terör örgütlerinin çekilme konusu görüşülürken Rusya ile yoğun bir görüşme trafiği içinde olduğu açıklandı. Soçi mutabakatında terör örgütü unsurlarının sınırdan uzaklaşması ve Türk-Rus devriyesinin başlaması konusunda anlaşma sağlanmıştı.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 16:38, 28/10/2019
Terör örgütünden açıklama: Türkiye sınırından çekiliyorlar

TSK’nın sınır güvenliğini sağlamak ve terör örgütleri PKK/PYD/YPG ve IŞİD’e karşı başlattığı Barış Pınarı Harekâtı sonrasında sıcak bir gelişme yaşandı. Geçen hafta içinde Rusya’da bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında imzalanan Soçi Mutabakatı sonrasında Suriye Demokratik Güçleri’nden bir son dakika açıklaması geldi.

İlginizi ÇekebilirBağdadi'yi öldürmek için 4 saatlik operasyonBağdadi'yi öldürmek için 4 saatlik operasyon

Reuters haber ajansının “acil” koduyla servis ettiği açıklamada omurgasını terör örgütleri PKK/PYD/YPG’nin oluşturduğu SDG Soçi Mutabakatı’nda alınan kararlara uyacaklarını ve Türkiye sınırından uzaklaşacaklarını resmen duyurdu. Rusya ile bu konuda uzun müzakereler yaptıklarını açıklayan SDG, Rusya’nın Suriye hükümeti ile Kürtler arasında arabuluculuk yapma garantisi istediğini altını çizdi.

Soçi Mutabakatı kapsamında sınırda konuşlanan terör örgütlerinin bölgeden uzaklaşıp güneye gitmesi ve bölgede Türk ve Rus askerlerinin devriye gezmesi planlanmıştı.

Yaşananların ardından Şam yönetimi bir açıklama yaptı. Resmi devlet ajansı Sana üzerinden yapılan açıklamada terör örgütünün bu kararından duyulan memnuniyete yer verilirken, “Suriye hükümeti SDG’nin Türkiye sınırından 30 kilometre uzağa gitmesi memnuniyet verici” ifadesi kullandı.

Yayınlanma Tarihi:14:00,
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more