Sözcü Plus Giriş

Trump’ın Türkiye açıklamaları liderlerin gündemine oturdu: Dedikodu yaparken yakalandılar

Dünyanın gözü İngiltere'nin başkenti Londra'da... Dün başlayan ve bugün de devam edecek olan NATO Zirvesi'nde liderler arasında ikili görüşmeler ve toplantılar devam ederken dün liderlerin haberi olmadan çekilen bir görüntü uluslararası kamuoyunda gündem yarattı.

Sozcu.com.tr
10:22 -
Trump’ın Türkiye açıklamaları liderlerin gündemine oturdu: Dedikodu yaparken yakalandılar

Dünya liderleri dünden beri Londra’da yoğun bir görüşme trafiğinin içinde… NATO Zirvesi için İngiltere’de bulunan liderler hem ikili görüşmeler hem de “mini zirveler” arasında basın mensuplarının karşısına da çıkarak dünya gündeminin bir numaralı maddesi oldu.

Zirve öncesinde birbirleriyle atışan ABD Başkanı Donald Trump ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un dün basın mensupları karşısına çıkarak açıklamalarda bulunması gündeme bomba gibi düştü. Türkiye’nin sınır güvenliğini korumak ve terör koridorunu yok etmek için başlattığı Barış Pınarı Harekâtı’nı örnek göstererek “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşmiştir” diyen Macron dün Türkiye’ye suçlamalarda bulunurken ABD Başkanı da S-400 dolayısıyla Türkiye’ye yaptırım uygulanmasının masada olduğunu duyurdu.

Özellikle Trump’ın uzun süren toplantısı Londra’daki diğer liderlerin gündem maddesi oldu. Kanada merkezli Canadian Broadcasting Corporation tarafından yayınlanan videoda Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile sohbet ederken görülüyor.

İLGİLİ HABERDünya bu görüşmeye kilitlendi: İki liderden bomba ifadelerDünya bu görüşmeye kilitlendi: İki liderden bomba ifadeler

Liderlerin sohbet sırasında çekildiklerinin farkında olmadığı videoda Trudeau, Johnson ve Macron, ABD Başkanı Trump’ın Londra performansını değerlendirirken gülüşüyorlar. Videoda ABD Başkanı Trump’ın dün bütün bir gün boyunca gazetecilerle 2 saatten fazla konuştuğuna şaşıran Trudeau, “40 dakikalık basın toplantısına katıldığı için geç kaldı” derken görülüyor.

Videonun çekildiğinin farkında olmayan Trudeau, “Ekibindekileri görmeliydiniz hepsinin ağzı açık kaldı” dedi.

Videoda ABD Başkanı’nın adı geçmese de ABD ve Kanada basını liderlerin Trump’ın alışılmışın dışına çıkan yöntemlerinin liderleri şaşırttığını aktardı. Videoda Macron’un sözleri anlaşılamazken Trudeau, “Takımındakilerin ağızları açık kaldı” dedi. Sohbet sırasında Johnson gülümserken görülürken, Macron’un da hararetli bir şekilde konuşması dikkat çekti.

TRUMP’IN KIRMIZI ÇİZGİSİYDİ: “BİZE GÜLEMEZLER”

Başkan olmadan önce ABD’deki eski yönetimleri eleştiren Trump, dünya liderlerinin ABD ile dalga geçtiğini sık sık gündeme getiriyordu. 2016’daki seçim kampanyası sırasında Trump, “Dünya bize gülüyor” demiş ve bu düzenin değişeceğini söylemişti.

İLGİLİ HABER70'inci yıla resmen Türkiye damga vurdu70'inci yıla resmen Türkiye damga vurdu

2017 yılının haziran ayında ise Trump, Paris İklim Anlaşması’ndan ayrılacaklarını duyurarak, “Biz diğer liderlerin ve diğer ülkelerin bize daha fazla gülmesine izin vermeyeceğiz. Bize gülmeyecekler” demişti.

Trump 2018 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda, “Ülkemizin tarihindeki hiçbir yönetimin yapamadığını gerçekleştirdik” sözleri genel kurul sıralarında kahkahalara sebep olmuştu. Bu gülüşmeden sonra yaptığı açıklamada hedef olmadığını dile getirerek, “Bana gülmediler, benimle birlikte güldüler” ifadesini kullanmıştı.

Son güncelleme: 13:54 04.12.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more