Sözcü Plus Giriş

Trump’tan flaş Suriye mesajı: Kabile bunlar

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna yönelik operasyonuna yeşil ışık yakan Beyaz Saray açıklamasından sonra ilk değerlendirmesini yaptı. Twitter hesabından mesaj veren Trump, "ABD'nin sonu gelmez saçma savaşlardan kurtulmasının zamanı geldi, bunların çoğu kabile. Kürtler Türkiye ile onlarca yıldan beri savaşıyor. Kürtler bizimle savaştı ama bunu yapmak için çok yüksek miktarda para ve ekipman aldılar" ifadelerini kullandı.

14:45 -
Trump’tan flaş Suriye mesajı: Kabile bunlar

ABD’nin askerlerini Suriye’nin kuzeydoğusundan çekme kararı sonrasında ABD Başkanı Donald Trump, kişisel sosyal medya hesabından bomba etkisi yaratan açıklamalarda bulundu.

BUNU KABUL ETMEYECEĞİZ

Trump, “ABD’nin Suriye’de 30 gün kalması gerekiyordu, bu çok uzun zaman önceydi. Hiçbir amacımızın olmadığı savaşın dibine girdik. Washington’a geldiğim zaman IŞİD zaten bölgedeydi, bölgeyi yüzde 100 temizledik. Bu IŞİD’lilerin çoğu Avrupa’dandı ama Avrupa bunları istemiyordu ve “ABD alsın” diyordu. Ben de, “Hayır, biz size büyük bir kıyak geçiyoruz ve şimdi de bunları olağanüstü masrafa sebep olacak ABD’deki hapishanelere gönderilmesini istiyorsunuz. Bunu kabul etmeyeceğiz” dedim” açıklamasını yaptı.

İLGİLİ HABEREn büyük engel kalktı, peki Türkiye'yi şimdi neler bekliyorEn büyük engel kalktı, peki Türkiye'yi şimdi neler bekliyor

ASKERLERİMİZİ EVE GETİRME ZAMANI

ABD Başkanı, “Kürtler bizimle savaştı ama bunu yapmak için çok yüksek miktarda para ve ekipman aldılar. Türkiye’yle onlarca yıldan beri savaşıyorlar, ben bu savaşa üç yıl dayanabildim, artık ABD’nin bu bitmek bilmeyen saçma savaştan ayrılmasının zamanı geldi, bunların çoğu kabile ve askerlerimizi evimize getirmenin zamanı geldi” ifadelerini kullandı.

Trump, kişisel Twitter hesabından arka arkaya bir dizi mesaj paylaştı.

IŞİD’İ YİNE YIKARIZ

Trump, “Bizim faydamıza olan savaşlara katılacağız ve sadece kazanmak için savaşacağız. Türkiye, Avrupa, Suriye, İran, Irak, Rusya ve Kürtler durumun ne getireceğini çözmek zorundalar ve yakalanan ‘komşuları’ IŞİD’lilerle ne yapacaklarını belirlemeliler” dedi. Trump, “Hepsi IŞİD’den nefret ediyor ve yıllardır düşmanlar. Biz onlardan 7000 mil uzaktayız ve eğer tekrar yakınlarımıza gelirse IŞİD’i yine yıkarız” dedi.

İLGİLİ HABERİşte ABD-Türkiye hattında baş döndüren gelişmelerİşte ABD-Türkiye hattında baş döndüren gelişmeler
Son güncelleme: 10:24 08.10.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more