Sözcü Plus Giriş

Türkiye’den Yunanistan’a sert tepki

Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıs konusunda Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias´ın verdiği bir mülakatta, ülkemizin Doğu Akdeniz´de uluslararası hukuka uygun olarak yürüttüğü faaliyetleriyle ilgili ifadeleri yadırgadığını duyurdu.

Sozcu.com.tr
09:54 -
Türkiye’den Yunanistan’a sert tepki

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias’ın Türkiye’ye yönelik saldırgan sözlerine yanıt verdi. Dışişleri Bakanlığı, “‘Avrupa'nın şımarık çocuğu’ unvanı esasen Yunanistan'a aittir. Avrupa'nın haylaz çocuğu ise uluslararası hukuka aykırı bir şekilde Avrupa Birliği (AB) üyesi olan ve Yunanistan ile yıllardır Doğu Akdeniz'i istikrarsızlığa sürükleyen Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’dir. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin uluslararası hukuka aykırı bir şekilde sözde adanın tamamını temsil ederek Avrupa Birliği üyesi olması, kendilerine Kıbrıs Türklerinin meşru hak ve çıkarlarını gasp etme hakkını vermez” dedi.

Yapılan açıklamada, “Bu anlayışla Yunanistan Dışişleri Bakanlığı ve AB yetkilileri tarafından yapılan ve ülkemizin bu faaliyetlerini yasa dışı olarak niteleyen açıklamaları da reddediyoruz. Bu açıklamalarda, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ortak kurucusu olan ancak hakları 1963 yılından itibaren gasp edilen Kıbrıs Türklerinden hiç bahsedilmemesi ve adada sanki Kıbrıs Türkleri yokmuş gibi davranılması ibret verici bir durumdur” ifadesi kullanıldı.

AB’nin de Rum-Yunan ikilisinin adanın eşit sahiplerinden Kıbrıs Türklerinin hakları üzerinden oynadığı oyuna ortak olarak bu hukuksuzluğun bir aktörü haline geldiği vurgulanan açıklamada, AB’nin, Kıbrıs meselesinin çözümüne yönelik müzakere süreçlerinde tarafsız bir ara bulucu rolünü üstlenemeyeceğinin açıkça ortaya çıktığı bildirildi.

Açıklamada, “Türkiye, Doğu Akdeniz'de kendisinin kıta sahanlığı haklarını koruduğu gibi, Kıbrıs Rum tarafı Kıbrıs Türklerini hidrokarbon kaynakları konusunda gelir paylaşımı dahil karar alma mekanizmalarına dahil etmediği ve haklarını garanti altına almadığı sürece adanın etrafında Kıbrıs Türk halkının hak ve çıkarlarını da savunmaya devam edecektir. Bu çerçevede Yavuz sondaj gemimizin faaliyetlerinin yasal ve meşru dayanağını teşkil eden ruhsatları veren Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti makamları tarafından yapılan açıklamaları da tamamıyla destekliyoruz” ifadesine yer verildi.

İLGİLİ HABERSon dakika... ABD'den Türkiye'ye skandal tepki!Son dakika... ABD'den Türkiye'ye skandal tepki!
Son güncelleme: 13:53 15.07.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more