Ülke sandığa gitti: Rekor seviyelerde

Nisan ayından beri yaşanan olaylarla tarihinin belki de en büyük siyasi ve ekonomik çalkantısını yaşayan Hong Kong'ta bugün halk sandığa gitti... Bölgenin lideri Carrie Lam için bir güven oyuna dönüşen oylamada sandıkların kapanmasına 9 saat kala katılım oranı rekor seviyelere çıktı.

Ülke sandığa gitti: Rekor seviyelerde

Hong Kong’ta mahkumların Çin’e iadesine izin veren yasa tasarısının ardından sokaklara dökülen halk bugün sandığa koştu… Şüphelilerin Çin’e iade yasa tasarısına karşı haziranda başlayan hükümet ve Çin karşıtı protestoların giderek şiddetlendiği 7 milyon 400 bin nüfuslu kentte halk, yerel saatle 07.30’dan itibaren 18 seçim bölgesinde 452 belediye meclisi üyesini belirlemek üzere oy kullanmaya başladı.

Hong Kong lideri Carrie Lam için bir “tamam mı devam mı” oylamasına dönüşen seçimlerde halk adeta sandığa hücum etti.

Sandıkların kapanmasına saatler olmasına rağmen oy verme kuyruğu bazı noktalarda bitmek bilmiyor.

Dört yıl önce gerçekleşen seçimlerde 1.467.229 seçmenin oy kullandığı Hong Kong’ta sandıkların kapanmasına 9 saat kala bu rakam 1.524.675 oldu.

Hükümet ve milletvekillerinin Pekin merkezi yönetiminin belirlediği adaylar üzerinden seçildiği Hong Kong’da tek “tam demokratik” sandık pratiği özelliği taşıyan yerel seçimin ilk 4 saatinde, 1 milyondan fazla seçmen oy kullandı. Yerel saatle 22.30’a kadar oy kullanılabilecek seçime katılım, ilk 4 saatte 340 bin kişinin oy kullandığı bir önceki yerel seçime oranla yaklaşık üç kat oldu. Sabahın erken saatlerinden itibaren kent genelindeki 600 oy kullanma merkezine akın eden Hong Konglular, seçim salonları önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

HONG KONG’TA SİSTEM NASIL İŞLİYOR?
Milletvekilleri, kabine üyeleri ve hükümet liderinin 1200 kişilik komite tarafından Pekin yönetiminin belirlediği adaylar üzerinden seçildiği kentte, demokrasi savunucuları, bu tek “tam demokratik” sandık pratiğine Pekin’in bölgedeki baskınlığını kırmak adına büyük önem veriyor.

Yerel seçime katılan 1104 adaydan ipi önde göğüsleyenler, temsil ettikleri bölgelerde yaşayan vatandaşlar adına 1200 kişilik komiteye girerek, hükümeti belirlemek üzere oy verme hakkına da sahip olacak.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...