Sözcü Plus Giriş

Ve Kral tahta çıktı

Malezya Kralı Sultan Abdullah Riayatuddin Al-Mustafa Billah Şah, doğum gününde düzenlenen kraliyet töreniyle tacını giyerek ülkenin 16'ncı kralı ilan edildi.

Sozcu.com.tr
13:13 -
Ve Kral tahta çıktı

Taç giyme göreni için başkent Kuala Lumpur’daki Kraliyet Sarayı’na (Istana Negara) gelen Sultan Abdullah ve eşi Azizah Aminah Maimunah Iskandariah, Başbakan Mahathir Muhammed ve yardımcısı Wan Azizah Wan İsmail tarafından
karşılandı.

Bugün 60 yaşına giren ve taç giyme töreni için doğum günü tarihini seçen Sultan Abdullah, törene, kralların giydiği Muskat adlı altın işlemeli siyah elbiseyi kuşanarak geldi.

Malezya milli marşı ve selamlama töreninin ardından Sultan Abdullah, tacını giymek üzere Taht Odası’na (Balairong Seri) geçti.

İLGİLİ HABERKral'dan bomba iddia: Babası ben olmayabilirimKral'dan bomba iddia: Babası ben olmayabilirim

Önceki Malezya Kralı Sultan V. Muhammed’in 2 yıllık görevinin ardından, ocak ayında beklenmedik bir şekilde tahtını bırakması sonucu Pahang Eyalet Kralı Sultan Abdullah, 24 Ocak’ta 9 eyalet kralından oluşan Yöneticiler Konferansı tarafından ülkenin yeni kralı olarak belirlenmişti.


Malezya tarihinde ilk defa görev süresini tamamlamadan istifa eden kral olarak tarihe geçen Sultan Muhammed’in tahtı neden bıraktığına dair resmi bir açıklama yapılmamıştı.

Ülke basınında çıkan haberlerde Sultan Muhammed’in, geçen yıl Rus güzellik kraliçesi Okşana Voyvodina ile evlenmesi nedeniyle sarayın baskısından  ötürü görevini bıraktığı iddia edilmişti. AA

İLGİLİ HABERBüyük aşk bitti: Malezya kralı, Rus mankenle boşandıBüyük aşk bitti: Malezya kralı, Rus mankenle boşandı
Son güncelleme: 15:22 30.07.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more