Sözcü Plus Giriş

Venezuela’da 26 kişi öldü 268 kişi gözaltına alındı

Tarihinin en büyük ekonomik krizlerinden birini yaşayan Venezuela'da ABD Başkanı Trump'ın Devlet Başkanı Maduro'nun meşruiyetini sorgulaması sonrasında başlayan gösterilerde tansiyon yükseliyor. Olaylarda 26 kişinin öldüğü 268 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

07:52 -
Venezuela’da 26 kişi öldü 268 kişi gözaltına alındı

Venezuela’da hafta başından ber idüzenlenen protestolarda meydana gelen şiddet olaylarında ölü ve gözaltı sayısı artıyor… Resmi kaynaklar 268 kişinin gözaltına alındığını açıklarken muhalif kaynaklar 364 kişinin gözaltına alındığını ve 26 kişinin hayatını kaybettiğini iddia etti.

Hükümete yakın medya kuruluşu Ultimas Noticias'ta yayımlanan habere göre, Doğu Bölgesi Stratejik Savunma Birimi Komutanı William Serantes Pinto, bu hafta meydana gelen olaylarda şiddete karışan 268 kişinin gözaltına alındığını belirtti.

Pinto, eyaletlerden Anzoatequi'de 35, Monagas'ta 75, Sucre'de 158 kişinin kamu malı ve düzenine zarar vermekten gözaltına alındığını kaydetti. Ülkede hükümete karşı duruşuyla tanınan ve hukuki çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşlarından Foro Penal'in (Ceza Divanı) sosyal medya hesabından yayımladığı bilgi notunda ise muhaliflerin düzenlediği ve Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'nun kendisini geçici devlet başkanı ilan ettiği miting sonrasındaki protestolarda 320 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Ülkenin farklı bölgelerinden avukatların oluşturduğu STK'nin paylaşımında, hafta başından bu yana gözaltına alınanlar da eklendiğinde bu sayının 364'ü bulduğu aktarıldı.

Muhalifler gösterilerde çok sayıda insanın yaşamını yitirdiğini iddia etti.

Muhalifler gösterilerde çok sayıda insanın yaşamını yitirdiğini iddia etti.

RESMİ AÇIKLAMADA ÖLÜ SAYISI YOK
Muhalif başka bir STK Venezuela Toplumsal Sorunlarda Gözlem Merkezi ise sürekli güncellediği can kaybı bilgilerini sosyal paylaşım hesabından aktarmaya devam ediyor. Observatorio de Conflictos ismiyle de bilinen platformun yayımladığı mesajda, hafta başından bu yana meydana gelen olaylarda 26 Venezuelalının hayatını kaybettiği iddia edildi. Mesaja göre, başkent Caracas'ta 7, Amazonas'ta 2, Barinas'ta 3, Bolivar'da 5, Portuguesa'da 3, Tachira'da 3, Monagas'ta 2 ve Yaracuy'da 1 kişi yaşamını yitirdi. Resmi kaynaklardan ise can kaybına ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.

Öte yandan hafta başında 27 askerin halkı ayaklanmaya çağırması ve ardından teslim olmalarıyla başlayan ve bilhassa geceleri artan protestolar önceki gün düzenlenen muhalefet mitingiyle biraz azalsa da halen Caracas'ın ve ülkenin bazı bölgelerinde devam ediyor. Gün içinde genelde yürüyüş ve toplanmalarla görülen protestolar geceleri bilhassa gecekondu mahallelerinde yollarda lastik yakıp barikat kurma eylemlerine dönüşüyor.

Venezuela’da önceki gün muhalefet ve iktidar yanlılarının düzenlediği mitingler ülke ve bölge açısından son derece önemli gelişmelere yol açmıştı. Çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclisin Başkanı Guaido, muhaliflerin mitinginde kendini geçici devlet başkanı ilan etmiş ve başta ABD olmak üzere Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından tanınmıştı.

Devlet Başkanı Nicolas Maduro ise başkent Caracas’taki Devlet Başkanlığı Sarayı Miraflores’in balkonundan binlerce Venezuelalıya seslenmiş, ABD ile tüm ilişkileri kestiğini ve bu ülkenin diplomatlarına Venezuela’yı terk etmeleri için 72 saat süre tanıdığını açıklamıştı.

Son güncelleme: 14:14 28.01.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more