Sözcü Plus Giriş

Yaptırım krizi gölgesinde ABD’den flaş adım

Türkiye ile ABD arasında yaşanan yaptırım krizinde Ankara İncirlik Üssü'nü kapatma kartını masaya sürerken, ABD Savunma Bakanlığı'ndan ilginç bir hamle geldi. Pentagon, İncirlik dahil olmak üzere Türkiye’deki ABD Hava Kuvvetleri’ne ait askeri üs tesisleri ve destek birimlerinin modernizasyon, tasarım ve altyapı projelerini sekiz Türk şirketine verdi.

Sozcu.com.tr
07:26 -
Yaptırım krizi gölgesinde ABD’den flaş adım

Pentagon'un internet sitesinde yer alan açıklamaya göre; Türkiye ve ABD arasındaki Savunma Ekonomik İşbirliği Anlaşması uyarınca yerel düzeyde teklifler alındı ve toplam 17 teklif iletildi. Değerlendirme sonucu Türkiye'de ABD Hava Kuvvetleri'nin askeri üs tesisleri ve destek birimlerine yönelik genel inşaat kategorilerinde çeşitli dallardan oluşan projeler sekiz Türk şirketine verildi.

Toplam 95 milyon dolar (yaklaşık 565 milyon lira) değerindeki projelerin 31 Aralık 2024'e kadar tamamlanması öngörülüyor. Söz konusu projelerin verildiği Türk şirketler Adana, Ankara ve İstanbul merkezli.

İŞTE O ŞİRKETLER

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre; projeleri üstlenecek olan şirketlerin adları şu şekilde:

Aytekin Serol İnşaat Taahhüt Mühendislik Anonim Şirketi (Adana), Emta İnşaat Taahhüt ve Ticaret Anonim Şirketi (Ankara), Bor İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Adana), Kuryapı Sağlık Ürünleri Gıda İnşaat (Adana), Santes Uluslararası Mühendislik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi (İstanbul), Serka Taahhüt İnşaat Anonim Şirketi (İstanbul), Set Dış Ticaret Sanayi Petrol Taşımacılık Atık Tesisleri Bilişim ve İnşaat Limited Şirketi (Adana).

ANKARA'DAN İNCİRLİK KARTI
Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi satın alması sebebiyle ABD Kongresi'nde Türkiye'ye yaptırım öngören tasarılar sunulmuş, bu tasarılardan biri Senato Dış İlişkiler Komisyonu'unda kabul edilmişti. Türkiye Kongre'den gelen yaptırım tehditleri üzerine İncirlik Üssü kartını masaya sürmüş, üssün kapatılmasının gündeme gelebileceği mesajını vermişti.
Son güncelleme: 13:17 25.12.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more