Sözcü Plus Giriş

Söz verilmesine karşın Türkiye’ye yardım artırılmayacak

Avrupa Komisyonu'nun Bütçeden Sorumlu Üyesi Günther Oettinger, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusuna düzenlediği askeri harekâtı "Kabul edilemez ve son derece tehlikeli” sözleriyle eleştirdi. Türkiye'ye sığınmacılar konusunda daha fazla destek sözü verilmesine karşın Oettinger, "Şu aşamada Türkiye'ye daha fazla yardım için bir neden olmadığını” ifade etti.

Sozcu.com.tr
16:51 -
Söz verilmesine karşın Türkiye’ye yardım artırılmayacak

Deutschlandfunk Radyosu’na konuşan Oettinger, Türkiye’ye sığınmacılar için ödenmesi öngörülen yardım miktarının ve koşullarının sığınmacı mutabakatı ile belirlendiğini kaydederek, yardım miktarının artırılmasının söz konusu olmadığını söyledi.

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in Türkiye’ye sığınmacılar konusunda daha fazla destek sözü vermesine karşın Oettinger, “Şu aşamada Türkiye’ye daha fazla yardım için bir neden olmadığını” ifade etti.

Euronews’ün haberine göre; Oettinger Avrupa Birliği’nin Türkiye ile varılan sığınmacı mutabakatına bağlı kalmaya devam ettiğini vurgulayarak, aynı tutumu Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan da beklediklerini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin askeri harekât başlatmasının ardından “Operasyonumuzu işgal hareketi diye nitelendirmeye çalışırsanız işimiz kolay, kapıları açar, 3,6 milyon mülteciyi sizlere göndeririz” demişti.

Oettinger, Türkiye’nin Suriye'inde oluşturmayı hedeflediği güvenli bölgeye AB'nin karşı olduğunu vurguladı. Suriye’ye yönelik askeri harekatın bölgedeki koşulları daha da zorlaştıracağını ifade eden Alman politikacı sınırların mevcut haliyle korunması gerektiğini belirterek, “Türkiye’nin Suriyeli sığınmacıları yasal olmayan, hedefli şekilde sınır dışı etmesi uluslararası hukuka aykırıdır” dedi.

Oettinger, AB’nin Türkiye’deki sığınmacıların huzurlu ve insan onuruna uygun bir yaşam sağlama niyetinde olduğunu da sözlerine ekledi.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more