Sözcü Plus Giriş

Suriye’den sorumlu komutan: Trump çekilmeyi bana danışmadı

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Joseph Votel, Senato Silahlı Hizmetler Komisyonu’nda Trump yönetiminin Suriye’den çekilme kararı ve IŞİD’le mücadele konusunda kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. Votel, Trump'ın Suriye'den çekilme konusunda kendisine danışmadığını söyledi.

14:48 -
Suriye’den sorumlu komutan: Trump çekilmeyi bana danışmadı

CENTCOM Komutanı'na oturumda Trump yönetiminin Suriye'den çekilme kararı kamuoyuna açıklanmadan önce karardan haberdar olup-olmadığı soruldu. Karardan daha önce haberdar olmadığını söyleyen Votel, kendisine Suriye'den çekilme kararı konusunda danışılmadığını belirtti. Votel’in bu açıklamaları ABD basınında geniş yer buldu. Birçok gazete, “Trump, komutanlara Suriye’yi danışmamış” başlığıyla gelişmeyi duyurdu.

CENTCOM Komutanı’ndan Türkiye ve terör örgütü YPG mesajı

Senato Silahlı Hizmetler Komisyonu’ndaki oturumda Türkiye ve omurgasını terör örgütü YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri de gündeme geldi. Votel'e, Suriye'den çekilme planı çerçevesinde Ankara'nın, YPG'nin de yer aldığı Suriye Demokratik Güçleri konusundaki endişeleri ve Amerika'nın Kürtleri korumak için nasıl bir yöntem benimseyeceği soruldu

CENTCOM Komutanı Joseph Votel “Suriye’de Türkiye’ye yönelik bir tehdidin olmaması ve sahada bizimle savaşan ortaklarımızın korunması Suriye planımızın bir parçası” dedi. CENTCOM Komutanı Amerika'nın stratejisine ilişin ayrıntı vermedi, “Kapalı oturumda daha ayrıntılı tartışabiliriz” diye konuştu.

Son güncelleme: android-time 15:01 06.02.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more