Sözcü Plus Giriş

Tarihi zirve sona erdi… Putin: Kim’e garanti verilmeli!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un görüşmesi sona ererken, zirveyle ilgili ilk açıklamalar Putin'den geldi. Putin, nükleer silahlardan arındırılması karşılığında Pyongyang’a uluslararası güvenlik garantileri verilmesi gerektiğini söyledi.

12:52 -
Tarihi zirve sona erdi… Putin: Kim’e garanti verilmeli!

Kuzey Kore lideri Kim'le Vladivostok'ta yaptığı görüşmenin ardından basın toplantısı düzenleyen Putin, Kuzey Kore'nin nükleer silah programının sonlandırılması, ABD ve Pyongyang'a uygulanan yaptırımlar hakkında açık bir görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Görüşmenin yapıcı bir havada geçtiğini ve Kim'in istediğinin de nükleer silahsızlanma olduğunu belirten Rusya lideri Putin, ancak nükleer silah programının sonlandırılması karşılığında Kuzey Kore’ye uluslararası güvenlik garantileri verilmesi gerektiğini ifade etti.

Putin, Kim onuruna bir resepsiyon da verdi.

Güvenlik garantilerine ilişkin sadece 2 ülkeyi içeren anlaşmaların yeterli olmayacağını söyleyen Putin, 6 ülkenin katılımıyla yürütülen görüşmelerin Pyongyang'a uluslararası garantiler verilmesine yardımcı olabileceğini vurguladı.

Kuzey Kore lideri Kim ise Putin ile baş başa güncel konularda iki ülkenin çıkarlarına yönelik çok içerikli görüş alışverişinde bulunduklarını
belirtti. Kim, “Görüşmelerin faydalı ve yapıcı şekilde bundan sonra da sürmesini umuyorum” ifadelerini kullandı.

Son güncelleme: 13:04 25.04.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more