Tayland’da darbeden sonra halk ilk kez sandık başında

Tayland'da ordunun 2014'te yönetime el koymasının ardından ilk kez genel seçim yapılıyor.

Tayland’da darbeden sonra halk ilk kez sandık başında

Tayland’da ordunun 2014’te yönetime el koymasının ardından düzenlenen ilk parlamento seçimleri için oy verme işlemi başladı. Sandıkların yerel saatle 08.00’de açılmasıyla halk, sandık başına gitti.

Oyunu başkent Bangkok’ta kullanan Başbakan Prayut Çan-oça, “Herkesin bugün hakkı olan oy kullanmaya gitmek konusunda birbirine yardımcı olmasını umuyorum” dedi. Tayland Kralı Maha Vajiralongkorn, seçimin hemen öncesinde bir bildiri yayımlayarak, liderlerin rolünün “kötü insanların” güç kazanmasına ve kaos çıkarmasına son vermek olduğunu belirtti.

Barışçıl bir ulus tesis edilmesi konusunda liderlere destek olunması gerektiğini ifade eden Kral Vajiralongkorn, hükümet yetkililerine, askerlere ve kamu personeline ulusal güvenliğe sahip çıkmaları çağrısında bulundu. Tayland’da kayıtlı yaklaşık 51 milyon seçmen bulunuyor.

Üç ana siyasi cephe yarışacak

Toplamda 81 partinin ve 68 başbakan adayının katıldığı seçimlerde, üç ana siyasi cephe yarışacak. Bunlardan ilki, 2014 askeri darbesinin ardından başbakanlık koltuğuna oturan General Prayut Çan-oça liderliğindeki cunta ve monarşi yanlısı Palang Pracharath (Halkın Gücü) Partisi’nin (PPRP) etrafında birleşiyor.

İkinci büyük siyasi cephe, cunta yanlısı hareketlere muhalifliğiyle bilinen ve en son askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan eski Başbakan Taksin Şinavatra ve ailesinin partisi Pheu Thai ile bu partiyi destekleyen liberal ve demokrat partilerden oluşuyor. Üçüncü siyasi cephede ise bu iki rakip taraftan hangisinin yanında yer alacağını ilan etmeyen partiler bulunuyor. Bu partilerden en güçlüsü ise Tayland’ın en eski siyasi oluşumu Demokrat Parti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...