Sözcü Plus Giriş

Türkiye-Libya mutabakatının ardından harekete geçtiler!

Türkiye ile Libya arasında deniz yetki alanları sınırlandırmasına dair mutabakat muhtırasının imzalanmasının ardından Fransa, İtalya ve Kıbrıs Rum yönetimi harekete geçti, Doğu Akdeniz'de askeri tatbikat başlattı.

21:17 -
Türkiye-Libya mutabakatının ardından harekete geçtiler!

Türkiye ile Libya arasında deniz yetki alanları sınırlandırmasına dair mutabakat muhtırasının imzalanmasının ardından Fransa, İtalya ve Kıbrıs Rum yönetimi, Doğu Akdeniz’de askeri tatbikat başlattı.

İLGİLİ HABERSon dakika... Türkiye'den Libya anlaşması için BM'ye tescil başvurusuSon dakika... Türkiye'den Libya anlaşması için BM'ye tescil başvurusu

Güney Kıbrıs açıklarında yapılan tatbikata Fransa, İtalya ve Rum Kesimi’nden savaş gemileri katıldı. Gemilere savaş helikopterleri de eşlik etti. Rum Savunma Bakanlığı tarafından basına dağıtılan fotoğraflarda Fransız ve İtalyan gemilerin fotoğraflarına geniş yer verildi. Rum Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Tatbikatta, ekiplerin operasyonel kapasitelerini iyileştirmeyi amaçlayan manevralar gerçekleştirdi. İletişim ve anlayış düzeyi arttırdı. İşbirliği ruhu teşvik edildi” denildi.

İLGİLİ HABERÇavuşoğlu'ndan 'Libya'ya asker' açıklamasıÇavuşoğlu'ndan 'Libya'ya asker' açıklaması

TÜRKİYE’YE MESAJ VERİLDİ

Rum medyası, tatbikatla yayınladıkları haberlerde, Rumların egemenlik haklarına yönelik adımlara karşı kararlılık mesajı verildiğini yazdı. Medyada çıkan bir haberde, “Tatbikatla, Akdeniz’de ve Orta Doğu bölgesinde istikrar ve güvenlik iklimini korumak amaçlı bir mesaj gönderildi” ifadelerine yer verildi.

İLGİLİ HABERLibyalı komutandan Türkiye'ye tehdit: Gemilerini batıracağımLibyalı komutandan Türkiye'ye tehdit: Gemilerini batıracağım

İtalyan Gazetesi La Repubblica’ya konuşan İtalyan yetkilisi tatbikat öncesinde, “Ankara’ya mesaj açıktır; bayrağımızı göstermemiz gerekiyorsa hazırız” demişti.

İLGİLİ HABERErdoğan'dan 'Libya'ya asker gönderebiliriz' çıkışı!Erdoğan'dan 'Libya'ya asker gönderebiliriz' çıkışı!

Üçlü tatbikatın son aşamasının Cuma günü de devam edeceği bildirildi. DHA

İLGİLİ HABERNe işimiz var Libya'daNe işimiz var Libya'da
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more