Venezuela’da gergin bekleyiş: 1 Mayıs’ta tansiyon yüksek

Tarihinin en büyük siyasi ve ekonomik krizlerinden birini yaşayan Venezuela'da sular durulmuyor. ABD destekli Ulusal Meclis (AN) Başkanı Juan Guaido'nun dünkü darbe girişimi sonrasında bugün gergin bekleyiş devam ediyor. Guaido, Venezuela Devlet Başkanı Maduro'ya karşı 1 Mayıs'ta halkı sokaklara davet etmişti.

Venezuela’da gergin bekleyiş: 1 Mayıs’ta tansiyon yüksek

Venezuela’da gergin bekleyiş devam ediyor… Venezuela’da dün kendini geçici devlet başkanı ilan eden ABD destekli Ulusal Meclis (AN) Başkanı Juan Guaido paylaştığı bir videoda başkent Caracas'ta bir grup askerle beraber, halka askeri kuvvetleri destekleme çağrısında bulunmuş daha sonra Venezuela ordusu ile muhalifler arasında çatışma çıkmıştı.

Maduro generallerini toplayarak, halka seslendi.

 

Önceki günlerde 1 Mayıs’ta halkı Maduro’ya karşı sokaklara çağıran Guaido’nun bu çağrısına nasıl cevap verileceği henüz bilinmiyor. Uluslararası ajans ve yayın kuruluşları yaşananları takip ederken Venezuela hakkında arka arkaya açıklamalar geldi.

ABD Başkanı Trump “Venezuela'daki durumu çok yakından takip ediyorum. ABD Venezuela halkının ve özgürlüğünün yanındadır” açıklaması yaptı.

ABD'den Maduro iddiası: Ruslar ikna etti İlginizi Çekebilir ABD'den Maduro iddiası: Ruslar ikna etti

Videoda ABD destekli Guaido, sokağa çıkan askerlere “Venezuella'nın anayasasını korumak için hareket etmelerini” söylüyor. Guaido, “Şimdi zamanıdır. Ulusal silahlı kuvvetler doğru kararı verdi ve onlar Venezuela halkının desteğine güveniyor” ifadelerini kullanıyor. Guaido, “Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu devirme planının son evresinin başladığını” savunuyor

Guaido, söz konusu videoyu kendi Twitter hesabından da paylaştı. Guaido'nun bu hamlesi, bugün yapılması beklenen hükümet karşıtı yürüyüşten önce geldi. 1 Mayıs'ta yapılacak yürüyüş için Guiado, “Venezuela tarihinin en büyük yürüyüşü olacak” yorumunu yapıyordu. Guaido, 23 Ocak’ta kendisini “geçici devlet başkanı” ilan etmiş, ABD dahil 50’den fazla ülke onu tanımıştı.

YANINDA LOPEZ DE BULUNUYOR

Guaido'nun açıklama yaptığı videoda, 2014'teki hükümet karşıtı gösteriler sırasında halkı şiddete teşvik etmekle suçlanan ve Yüksek Mahkeme tarafından 14 yıl hapse mahkum edilen muhalif lider Leopoldo Lopez'in de yer aldığı görüldü. Lopez, Guaido'yu destekleyen bir grup asker tarafından serbest bırakıldığını açıkladı.

Son dakika... Venezuela'da darbe girişimi! Maduro: Askerler bağlılıklarını bildirdi İlginizi Çekebilir Son dakika... Venezuela'da darbe girişimi! Maduro: Askerler bağlılıklarını bildirdi

Venezuela İletişim, Kültür ve Turizmden Sorumlu Devlet Başkanı Yardımcısı Jorge Rodriguez, Twitter hesabında, sağ görüşlü muhaliflerle çalışan vatan haini askerlerin küçük bir darbe girişiminin bastırılmaya çalışıldığı paylaşımını yaptı. Venezuela Kurucu Meclis Başkanı Diosdado Cabello, halkı, Devlet Başkanı Maduro'yu savunmak için başkanlık sarayında toplanmaya çağırdı. Cabello, darbe girişiminde bulunan askerlerin toplandığı La Carlota hava üssüne müdahale edilmediğini de sözlerine ekledi.

Bazı bölgelerde çatışmalar yaşandığı belirtildi. Guaido'yu destekleyen askerler kollarına mavi bant takıyorlar. Uluslararası haber ajansları da darbe girişiminde bulunan askerlerin ve onlara destek veren halktan bir kesimin olduğu kalabalığa karşı biber gazıyla müdahale edildiğini duyurdu.

ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), Salı akşamı Amerikan uçuş operatörlerine, Venezuela hava sahasında 26 bin feet’ten daha alçakta uçmama uyarısı yaptı. “Artan siyasi istikrarsızlık ve gerilim” vurgusu yapılan açıklamada, Venezuela’da uçakları veya özel jetleri bulunan tüm operatörlerin, 48 saat içinde ülkeyi terk etmesi gerektiğini duyurdu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...