Venezuela’da muhalefetle iktidar aynı anda sokağa inecek

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve kendisini devlet başkanı ilan eden Juan Guiado’nun destekçileri ayrı ayrı olarak bugün sokağa çıkacak. İki muhalif grubun aynı anda sokağa çıkacak olması ise tedirginliğe neden oldu.

Venezuela’da muhalefetle iktidar aynı anda sokağa inecek

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve kendisini devlet başkanı ilan eden muhalif lider Juan Guiado'nun destekçileri ayrı ayrı olarak bugün sokağa çıkacak. Guiado halka protesto gösterilerine devam etmek için çağrıda bulunurken Maduro tarafından da bir hamle geldi. Maduro’nun destekçileri de, Cumartesi günü Devlet Başkanı Hugo Chavez’in (1999-2013) iktidara gelmesinin 20 yılını kutlamak için başkent Karakas'da toplanma kararı aldı.

CHAVEZ İÇİN SOKAKLARA DÖKÜLECEKLER

Venezuela Ulusal Kurucu Meclisi (ANC) Başkanı Diosdado Cabello yaptığı açıklamada, ”2 Şubat’ta Komutan Hugo Chavez'in başkanlık koltuğuna oturmasının 20'nci yılında, ülkemizi savunmak için, yeni savaşlar ve yeni zaferlere hazırlanmak için Karakas'taki Bolivar Caddesi'ne gidiyoruz” dedi.

Maduro'nun rakibinden itiraf: Ordu ile gizlice görüştük İlginizi Çekebilir Maduro'nun rakibinden itiraf: Ordu ile gizlice görüştük

“HER TÜRLÜ ZORBALIKTAN ONLARI SORUMLU TUTUYORUM“

Juan Guaido’nun eşi Fabiana Rosales yaptığı açıklamada, “Ülkemizde herhangi bir yerde kan dökülüyorsa bu şuanda iktidarda olanın suçudur” dedi. Birkaç hafta önce yapılan tutuklamaya değinen Rosales, “Juan'ı gözaltına aldıkları gün, bizi araçtan çıkmaya zorladılar. Bizi işaret ettiler. Ama bizden daha çok korktular” ifadelerini kullandı.

Guaido ise ailesinin tehdit altında olduğunu belirterek, “20 aylık kızımın yaşayabileceği her türlü zorbalıktan onları sorumlu tutuyorum” diye konuştu.

AB, Venezuela krizine ilişkin Uluslararası Temas Grubu kurdu İlginizi Çekebilir AB, Venezuela krizine ilişkin Uluslararası Temas Grubu kurdu

KOLOMBİYA, VENEZUELALI YETKİLİYİ ALMADI

ABD'nin Venezuela'ya karşı başlattığı operasyonda en ön sırada yer alan Kolombiya'dan ise beklenen hamle geldi. Venezuela yasal hükümeti tarafından görevlendirilen Kolombiya-Venezuela ortaklığı Monmeros Şirketinin yöneticisi Rnald Ramrez Mendoza'nın ülkeye girişini engelledi. Öte yandan Kolombiya'ya ait askeri helikopterler Venezuela sınırında devriye gezmeye başladı. Öğleden sonra iki Kolombiya uçağı Venezuela hava sahasını geçip geri döndüğü kaydedildi. İHA