Sözcü Plus Giriş

Venezuela’da tansiyon yüksek! Maduro ve Guiado’dan peş peşe açıklamalar geldi

Venezuela'da kendini geçici devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido, "ülkedeki acil insani durumu" durdurmak için yabancı bir gücün askeri müdahalesine izin verip vermeyeceklerine yönelik soruya muhalefet olarak mümkün olan her şeyi yapacakları yanıtını verdi. Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ise başkent Caracas'taki devlet başkanlığı sarayı Miraflores'te bir basın toplantısı düzenledi. Maduro burada yaptığı açıklamalarda, "Venezuela'da insani yardıma ihtiyaç duyulan, diktatörlük olan ve ABD'nin ihtiyaç sahibi bir halka yardım ettiği bir görüntü çizmek istiyorlar" ifadelerini kullandı.

07:16 -
Venezuela’da tansiyon yüksek! Maduro ve Guiado’dan peş peşe açıklamalar geldi

Tarihinin en ciddi siyasi krizlerinden birini yaşayan Venezuela’da Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun meşruiyetini kabul etmeyen ABD ve bölgedeki bazı ülkelerin “insani yardım” iddiasıyla başlattıkları ve askeri müdahale ihtimaline evrilen tartışmalar sürüyor.

“MÜMKÜN OLAN HER ŞEYİ YAPACAĞIZ”

Guiado, konuyla ilgili AFP’ye verdiği ve ülke basınında yer bulan röportajda Venezuela muhalefetinin “ülkedeki insani acil durumu durdurmak için mümkün olan her şeyi” yapacağını vurguladı.

İLGİLİ HABERABD'den Venezuela ordusuna dikkat çeken çağrı!ABD'den Venezuela ordusuna dikkat çeken çağrı!

Fotoğraf: Carlos Garcia Rawlins/Reuters

Guaido, birçok batı ülkesi tarafından tanınan geçici devlet başkanlığı sıfatı ile ABD ya da başka bir gücün varlığına yeşil ışık yakıp yakmayacağı yönündeki soruya şu yanıtı verdi:

“Biz elimizden gelen her şeyi yapacağız. Bu elbette çok polemiğe neden olan bir konu fakat çocukların ölmemesi, insanların hayatlarını kurtarabilmek ve ülkeyi yönetilebilir hale getirip insani duruma müdahale edebilmek için Ulusal Meclisin egemenliğini ve yetkilerimizi kullanarak ne gerekiyorsa onu yapacağız.”

MADURO’DAN SERT AÇIKLAMA

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, başkent Caracas’taki devlet başkanlığı sarayı Miraflores’te düzenlenen basın toplantısında, ülkesindeki siyasi krize, ABD ve bölge ülkelerinin askeri tehditlerine, insani kriz iddialarına ve ekonomik yaptırımlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Maduro, Venezuelaya gönderilmek istenen insani yardıma ilişkin, “Eğer Venezuela’ya yardım etmek istiyorsanız, üzerine çöktüğünüz ve erişimine engellediğiniz Venezuela'nın parasını serbest bırakın. Bu ölümcül bir oyun… önce boynunuzu sıkıyorlar sonra dilenmenizi bekliyorlar. Önce paranızı çalıyorlar sonra size tuvalet kağıdı veriyorlar. Tıpkı (ABD Başkanı) Donald Trump’ın Porto Riko halkına fırlattığı gibi.” diye konuştu.

İLGİLİ HABERVenezuela'daki hükümet ve muhalefet yanlılarından gösterilerVenezuela'daki hükümet ve muhalefet yanlılarından gösteriler

Fotoğraf: Andres Martinez/Reuters

Venezuela’da insani yardıma ihtiyaç olmadığını vurgulayan Maduro, “Bütün bu insani yardımlarınızı alın ve oldukça ihtiyaç sahibi, yüzde 70’i fakirlik seviyesinde olan (Kolombiya kenti) Cucuta halkına dağıtın. Niye Cucuta halkına insani yardım, ücretsiz eğitim ve sağlık hizmetleri vermiyorlar?” şeklinde konuştu.

“VENEZUELA’YI RAHAT BIRAKIN”

ABD’nin gönderdiği insani yardımları niçin kabul etmediğine ilişkin Maduro, “Venezuela'da insani yardıma ihtiyaç duyulan, diktatörlük olan ve ABD’nin ihtiyaç sahibi bir halka yardım ettiği bir görüntü çizmek istiyorlar. Eğer Venezuela’ya yardım etmek isteselerdi, bizim 10 milyar dolarımızı çaldıkları ekonomik yaptırımların tamamını kaldırmaları gerekirdi. Eğer rakamlardan konuşulacaksa, 10 milyar dolarla 20 milyon doları (gönderilmek istenen insani yardımın para karşılığı) karşılaştırmak gerekir.” dedi.

İLGİLİ HABERİstanbul'da Venezuela'ya destek eylemiİstanbul'da Venezuela'ya destek eylemi

Fotoğraf: Andres Martinez/Reuters

Maduro, insani yardımın muhtevasına ilişkin şu şekilde devam etti:

“Dünya medyası ‘Maduro yardımı, hediyeyi reddediyor” şeklinde bir tablo çiziyor. Ancak bu hileli bir pakettir. Dışardan bakınca gayet güzel görünüyor ‘insani yardım’ ancak içinde zehir getiriyor ve işlenen en büyük suçun üzerini örtüyor. ABD hükümetinin ekonomik yaptırımlar ve engellemeler üzerinden Venezuela’nın kaynaklarını çaldığı gerçeğini örtüyor. Yaptırımları durdurun ve Venezuela’yı rahat bırakın. Bizim çağrımız budur. Kimsenin bize bir şey hediye ettiği yok, bizi soyuyorlar. Bu bizim zenginliğimizin çalınmasıdır.”

İLGİLİ HABERMike Pence'den flaş Venezuela açıklaması: Zamanı geldiMike Pence'den flaş Venezuela açıklaması: Zamanı geldi

“ABD’NİN SONU GELMELİ”

ABD’nin Orta Doğu’daki müdahelelerine değinen Maduro, “ABD Irak'a savaş açmasaydı veya insani yardım götürseydi, bugün ırak halkı daha iyi şartlarda yaşardı. Bu savaş arkasında 1 milyon ölü bıraktı. Bunun hesabını kim veriyor? ABD, Libya’yı yıkmak için savaşa girmeseydi bugün Libya daha güvenli bir yer olurdu. Libya halkını kurtardılar mı? Afganistan 20 yıldır ABD müdahalesi altında. Ne durumda şimdi? Afganistan, Irak, Libya, Suriye halkına bomba şeklinde kaç tane hediye gönderdiler? Bu yeryüzünden silinmesi gereken bir imparatorluğun gerçek yüzüdür. ABD imparatorluğunun sonu gelmelidir.” şeklinde konuştu.

Fotoğraf: Andres Martinez/Reuters

“BÜTÜN SALDIRILARA RAĞMEN…”

Altın ve petrol üretimine değinen Maduro, “Altın konusuna gelince, bu yılın ilk çeyreğinde altın üretimini üç katına çıkaracağız. Venezuela da diğer altın üreten ülkelerle aynı haklara sahiptir. Biz zorluklarla karşılaşma konusunda oldukça iyiyiz. Bütün saldırılara rağmen petrol endüstrimiz gelişecektir. Venezuela'nın ürettiği petrol için bu yıl uluslararası petrol pazarına 1 milyon varil daha fazla üretme hedefine ulaşacağız.” şeklinde konuştu.

“BEN ABD’NİN OKULLARINDA EĞİTİM ALMADIM”

Maduro, Chavezci mahallelerin hükümet karşıtı protestolara katılmasına ilişkin, binlerce kişinin katılımıyla yaptıkları gösterilere örnek vererek, “Umarım, siz de bu gösterileri bir gün görüp yayımlarsınız. Çünkü ABD’li medya kurumları yalnızca muhalefet için üzerinde oynanmış fotoğrafları görüyor. Biz sizin için görünmeziz. Onların söylemek istedikleri, ‘Chavezci halk sokaklarda, silahlı kuvvetleri ayaklandı, Maduro düştü’. Burada bir halk var, biz 25 seçimden 23’ünü kazanmışısız.” şeklinde konuştu.

Halkın içinden biri olduğunu belirten Maduro, “Ben oligarşinin salonlarından gelmiyorum, ben ABD’nin okullarında eğitim almadım. Benim okulum Caracas metrosunun atölyeleriydi, Caracas’ın mahalleleriydi. Ben bu mahalleleri tanıyorum çünkü ben oralarda yaşadım, oralardan geliyorum.”  şeklinde aktardı.

Fotoğraf: Andres Martinez/Reuters

Maduro, Kolombiya’dan gelebilecek ABD destekli askeri müdahale hakkında şunları kaydetti:

“Biz provokasyonlara kanmayacağız ve maceraların peşine düşmeyeceğiz. Biz bir barış ülkesiyiz. ABD, Kolombiya'ya 1 milyon asker gönderebilir ancak o zaman Kolombiya’nın kadınları ve kız çocuklarını ABD’li askerlerin tecavüzünden korumak gerekir. Kolombiya'ya 2 milyon asker 2 milyon tank getirebilirler, umarım orada da kalırlar. Bu bizim problemimiz değil. 10-15 Şubat’ta ordumuz füze sistemlerini, hava ve kara koruma sistemlerini kuracaklar ve tatbikat yapacaklar. Biz başka ülkeleri işgal etmek için tatbikat yapmıyoruz. Biz ordumuz, ülkemizi korusun diye tatbikat yapıyoruz.” AA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more