Sözcü Plus Giriş

Washington Post’tan çarpıcı iddia: Trump günde 15 kez yalan söylüyor

ABD'de medyayı sık sık yalancılıkla suçlayan Başkan Donald Trump, bu kez kendi silahıyla vuruldu. Washington Post gazetesi, ABD Başkanı Donald Trump'ın 2018'deki açıklamalarının toplam 5.611 yanlış ve yanıltıcı bilgi içerdiğini öne sürdü. Bu, Trump'ın günde ortalama 15 yalan söylediği anlamına geliyor.

Sozcu.com.tr
14:34 -
Washington Post’tan çarpıcı iddia: Trump günde 15 kez yalan söylüyor

Washington Post’un iddiası, Trump’a atfedilen her açıklamayı günü gününe izleyen veri doğrulama servisinin araştırmasına dayanıyor. Buna göre, 2017’de toplam 1.989 kez hatalı bilgi veren ya da asılsız iddia ortaya Trump geçen yıl üç kat daha fazla yanlış açıklama yaptı. Gazete, Trump’ın 22 Ekim’de Teksas senatörü Ted Cruz’la birlikte gittiği Teksas’ta bir günde 83 kez ‘gerçekleri çarpıtarak’ rekor kırdığını savundu.

İngiliz Independent gazetesi buna karşılık Trump’ın sık sık Amerikan medyasını ‘sahte haber’ yapmakla suçladığına ve her zaman doğrunun peşinde olduğu mesajını vermeye çalıştığına dikkat çekiyor.

Trump bu yılın başlarında ABC News ile yaptığı söyleşide sık sık dürüstlükten uzaklaştığı iddiasına, “Her zaman gerçekleri söylemek istiyorum yani, bunu yapmaya çalışıyorum. Mümkün olduğunda doğruyu söylüyorum” diye yanıt vermişti.

Trump'ın BM'deki konuşması salonda gülüşmelere yol açmıştı.

Trump’ın BM’deki konuşması salonda gülüşmelere yol açmıştı.

Eylül’de BM Genel Kurulu’na hitap eden Trump’ın “Benim yönetimim, ülkemizin tarihinde, neredeyse tüm yönetimlerden daha fazla şey başardı” şeklindeki sözleri kahkahalara neden olmuş, ABD Başkanı “Bu tepkiyi beklemiyordum ama önemli değil” demişti.

NBC Televizyonu da Trump’ın Haziran’da Beyaz Saray’ın Gül Bahçesi’ndeki konuşmasında “Tarihi ölçekte büyük bir ekonomik başarı sağladık” sözlerini örnek gösterdi. NBC, 20 Ocak 2017’de göreve başlayan Trump’ın kötü bir ekonomi devralmadığını aksine ekonomiye önemli bir katkıda bulunmadığını öne sürdü.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more