Wikileaks’in kurucusu Julian Assange kimdir?

Destekçileri Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'yi cesur bir aktivist olarak tanımlıyor. Julian Assange, onunla birlikte çalışanlar tarafından bilgisayar kodlarını kırmada üstün yeteneğinin yanı sıra 'etkileyici, azimli ve çok zeki birisi' olarak da tanımlanıyor. Peki Julian Assange kimdir?

Wikileaks’in kurucusu Julian Assange kimdir?

Julian Assange, 2006’da gizli bilgi ve fotoğrafları yayımlayan Wikileaks’i kurdu, 2010’da ABD askerlerinin Irak’ta bir helikopterden ateş açarak 18 sivili öldürdüklerini gösteren görüntülerle dünya çapında manşete çıktı. Ancak Assange, aynı yıl içinde İsveçli savcıların, cinsel saldırı iddialarına ilişkin hakkında uluslararası yakalama kararı çıkartmasının ardından İngiltere’de gözaltına alındı.

İsveçli yetkililer, onu konuşma yapmak için Stockholm’de bulunduğu sırada bir kadına tecavüz ve diğerine cinsel taciz iddiaları nedeniyle sorgulamak istediklerini söyledi. Assange her iki yakınlaşmanın da kadınların rızaları dahilinde olduğunu söylüyor.

JULİAN ASSANGE KİMDİR?

SIĞINMA SÜRECİ

Takip eden aylarda İngiltere’nin kırsal bölgesinde ev hapsindeyken İsveç’e iade edilmemek için mücadele verdi. Westminister Sulh Ceza Mahkemesi Şubat 2011’de iade kararını onadı ve daha sonra üst mahkeme de kararı destekledi.

14 Haziran 2012’de İngiltere Temyiz Mahkemesi, başvurusunun yeniden gözden geçirilmesi talebini reddetti.
İngiliz polisi Assange'i gözaltına aldı İlginizi Çekebilir İngiliz polisi Assange'i gözaltına aldı

İsveçli savcılar WikiLeaks kurucusu Julian Assange hakkındaki tecavüz soruşturmasını kapattı

Birkaç gün sonra Julian Assange, Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’ne sığındı ve 16 Ağustos 2012’den beri kendisine siyasi sığınma hakkı tanıyan bu ülkenin elçiliğinde kalıyordu. Bugün ise İngiltere polisi tarafından gözaltına alındığı açıklandı.

Londra Polis Teşkilatı, Assange’ın Büyükelçilik binasını terk ettiği anda Haziran 2012’de mahkemeye çıkmadığı için Westminster Sulh Hukuk Mahkemesi’nin tutuklama emrini yerine getireceğini aktarıyordu.

ABD Assange’ın iade edilmesini ve gizli belgeleri yayımlamak suçlamasıyla mahkemeye çıkarılmasını istiyor.

İngiltere, Assange’ı yasal olarak İsveç’e iadeyle sorumlu olduğunu söyleyerek, Ekvador’a gitmesine izin vermeyeceğini açıklamıştı. İsveç Dışişleri Bakanlığı, iadesini istemelerinin tek nedeninin hakkındaki suçlamaları araştırmak olduğunu belirtmişti.

İsveçli savcılar 13 Ağustos 2015’te zaman aşımı nedeniyle cinsel saldırı suçlamalarına yönelik araştırmalarını bırakmışlardı, ama daha sonra tecavüz iddiası üzerine sorgulanmıştı.

Ekim 2016’da Amerikalı gazeteci ve WikiLeaks’in yöneticisi Gavin MacFadyen’in cenazesine katılma talebinde bulunmuştu, ancak talebi reddedilmişti.

WİKİLEAKS VE ABD SEÇİMLERİ

18 Ekim 2016’da WikiLeaks, Ekvador’un Londra’daki elçiliğindeki interneti kestiğini açıkladı.

Ekvador daha sonra, WikiLeaks’in ABD’deki “başkanlık seçimlerini etkileyebilecek” belgeler yayımlaması nedeniyle bu “geçici” önlemi aldığını doğrulamıştı.

Ekvador, kararı Washington’ın baskısı üzerine aldığı iddialarını reddediyor.

WikiLeaks’in yayımladığı belgelerde Hillary Clinton’ın 2012 ve 2014 yıllarında yaptığı özel konuşmaların deşifresi ve Clinton’ın e-postaları yer alıyor.

GEÇMİŞİYLE İLGİLİ KONUŞMAYI SEVMİYOR

Assange genel olarak geçmişiyle ilgili konuşmaktan kaçınıyor, ancak WikiLeaks’in kurulmasından bu yana medya ilgisi de oldukça yoğun.

1971 yılında Avustralya’da doğdu. Ailesinin gezici tiyatrosu nedeniyle göçebe bir çocukluk yaşadı.

18 yaşında baba oldu, ardından velayet davası ile karşı karşıya kaldı.

1995 yılında bir grup arkadaşıyla birlikte bilgisayar korsanlığı ile suçlandı. Assange neticede yakalandı ve suçunu kabul etti.

Binlerce Avustralya doları ceza ödemeye mahkum edildi ve suçu tekrar etmemesi koşuluyla hapis cezası verilmedi.

İnternetin gizli yüzünü araştıran akademisyen Suelette Dreyfus ile üç yıl çalıştı ve onunla birlikte çok satanlar listesine giren ‘Underground’ (Yeraltı) isimli kitabı yazdı.

Ardından Melbourne Üniversitesi’nde fizik ve matematik dersleri aldı.

Benzer fikirleri taşıyan insanlarla 2006 yılında WikiLeaks’i kurdu.

Göçebe bir yaşam tarzı benimseyerek, WikiLeaks’i geçici ve değişen yerlerden idare etmeyi sürdürdü.

Onunla haftalarca seyahat eden New Yorker dergisinden Raffi Khatchadourian’a göre, uzun saatler yemek yemeden ve az uykuyla işe odaklanabiliyordu.

“Etrafındaki insanlarda daha uzun süre devam edebilmesi için onunla ilgilenme isteği hissini oluşturuyor. Bu herhalde karizmasıyla ilgili.”

GİZLİ BELGELERİN YAYIMLANMASI

Assange, Amerikan helikopterinden Irak’taki sivillere ateş açılması videosuyla adından söz ettirir hale geldi.

Hem o videoyu hem de daha sonra ABD’nin Afganistan ve Irak’taki savaşlarına ilişkin askeri belegeleri yayımlamasını savundu.

Wikileaks sitesi, ABD istihbarat şirketi Stratfor’ın beş milyon gizli e-postasını yayımladı.

2010 yılında bir takım ABD finans kuruluşlarının bağışlarını kesmesiyle kendini maddi zorluk içinde buldu.