Sözcü Plus Giriş

Yeni Zelanda katliam kurbanlarını unutmadı… Binlerce insan anma töreninde buluştu!

Yeni Zelanda’daki cami katliamının yankıları sürüyor. Başta Başbakan Jacinda Ardern olmak üzere tüm Yeni Zelanda halkı, Müslüman toplumuna verdikleri destekle adeta dünyaya ders veriyor. Orta Doğu'daki bitmeyen çatışmalar, Avrupa'da giderek yükselen ırkçılık tartışmaları bir tarafta, Christchurch'te anma töreninde bir araya gelen binlerce kişi sağ duyu ve barış çağrıları yaptı.

Sozcu.com.tr
09:15 -
Yeni Zelanda katliam kurbanlarını unutmadı… Binlerce insan anma töreninde buluştu!

Christchurch'teki Hagley Park’ta düzenlenen törene Yeni Zelanda Genel Valisi Patsy Reddy, Başbakan Jacinda Ardern, Avustralya Başbakanı Scott Morrison, sanatçılar Yusuf İslam, Marlon Williams, Holly Smith ve Teeks'in yanı sıra 59 ülkeden temsilciler katıldı.

Yaklaşık 25 bin kişinin katıldığı anma töreninde, Al Nur ve Linwood camilerinde hayatlarını kaybedenlerin isimlerinin tek tek okunması sırasında duygusal anlar yaşandı. Sanatçılar Yusuf İslam, Marlon Williams, Holly Smith ve Teeks terör kurbanları için parçalar seslendirdi. Konuşmasına Yeni Zelanda'nın yerli halkı Maori dilinde başlayan ve ayakta alkışlanan Başbakan Ardern, “Dünya aşırılıkların aşırılık getirdiği döngü içinde sıkıştı, bunun bitmesi lazım'' ifadelerini kulandı.

Tören sırasında duygusal anlar yaşandı.

Ülke tarihinin en karanlık gününden 14 gün sonra tekrar bir araya geldiklerini ifade eden Ardern, “Bu sorunlarla tek başımıza başa çıkamayız, bunu hiçbirimiz yapamaz. Onlara verilecek cevap, etnik kökene, güç tabanına ve hatta hükümet biçimlerine dayanmayan, iç sınırlarla sınırlandırılmayan, basit bir konsepte dayanıyor. Bu cevap insanlığımızda yatıyor” şeklinde konuştu.

‘HANGİ KELİME İFADE EDEBİLİR?’

Terör mağdurlarının acılarını hafifletecek kelime bulmakta güçlük çektiğini ancak her gittikleri yerde terör mağdurlarının kendilerini büyük bir olgunluk içinde karşıladıklarını hatırlatan Ardern, “Hangi kelime kaybedilen 50 erkek, kadın ve çocuğun acılarını yeterinde ifade edebilir? Nefret ve şiddetin hedefi olan Müslüman cemaatimizin sıkıntılarını hangi kelimeler kapsayabilir? Zaten önceden çok acılar çekmiş bir şehrin kederini hangi kelimeler anlatabilir? Buraya geldim ve basit bir selamlama ile karşılandım. Esselamü aleyküm; barış sizinle olsun” ifadelerine yer verdi.

Başbakan Ardern törende konuşma yaptı.

Al Nur Camisi'ndeki terör saldırısında eşini kaybeden ve anma töreninde teröristi affettiğini tekrarlayan Farid Ahmed, “Sevgi, özen ve merhamet dolu, cömertçe affedebilecek bir kalp istiyorum. Bu kalp başka hayatların kaybolmasını istemiyor, bu kalp benim çektiğim acıları ve başka bir insanın böyle acıları çekmesini istemiyor. Bu yüzden barışı seçtim, sevgiyi seçtim ve affettim” dedi.

Yusuf İslam törende şarkılarını katliam kurbanları için söyledi.

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki Nur ve Linwood camilerine 15 Mart Cuma günü yapılan terör saldırısında aralarında Pakistan, Bangladeş, Endonezya ve Mısır vatandaşlarının da olduğu 50 kişi hayatını kaybetmişti.

Son güncelleme: 11:29 29.03.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more