Sözcü Plus Giriş

19 ay hapis yatan devlet başkanı: Vicdanım rahat

"Yolsuzluk" ve "kara para aklama" suçlamalarıyla 19 aydır hapiste olan eski Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula Da Silva, tahliye edilmesinin ardından binlerce destekçisine seslendi. Lula'nın mahkum edildiği soruşturmaların hakimi Yargıç Sergio Moro hakkında çıkan usülsüzlük iddiaları sonrasında serbest kalması ise dikkat çekti. Moro, Bolsonaro hükümeti tarafından soruşturma sonrasında adalet bakanlığına getirilmişti.

Sozcu.com.tr
23:49 -
19 ay hapis yatan devlet başkanı: Vicdanım rahat

Silva, Sao Paulo yakınlarındaki sendika birliğinin dışında destekçilerine hitabında, rüşvet ve yolsuzlukla mücadele sözü vererek, “Çok fazla mücadele edeceğiz. Mücadele sadece bir gün değil her gün.” ifadelerini kullandı.

Hapsedilse dahi vicdanının rahat olduğunu ve kendisini hapse gönderenlerden daha rahat uyuduğunu belirten Silva, bunu ispatlamak istediğini dile getirdi.

Reuters

Silva, cezaevinde bulunduğu 580 gün boyunca kendisini manevi olarak hazırladığını belirterek, “Kendimi, nefret duymamaya ve intikam için susamamaya hazırladım.” dedi.

30 yaşında bir gencin enerjisine sahip olduğunun altını çizen eski lider, “Bu enerjiyi sokaklara getireceğim.” diye konuştu.

İLGİLİ HABEREski Brezilya Devlet Başkanı Lula, serbest bırakılacakEski Brezilya Devlet Başkanı Lula, serbest bırakılacak

19 AYDIR HAPİSTEYDİ

Brezilya’nın güneyindeki Parana eyaletinin başkenti Curitiba’da bir hapishanede 19 aydır yatan 74 yaşındaki Lula Da Silva, hakkındaki tahliye talebinin kabul edilmesinin ardından serbest bırakılmıştı.

Serbest bırakılmasına rağmen Brezilya yasaları, iki davadan hüküm giyen Lula Da Silva’nın, herhangi bir kamu görevini icra etmesine müsaade etmiyor.

Lula Da Silva’nın seçimlerde aday olabilmesi için hakkındaki hükümlerin düşürülmesi gerekiyor.

Reuters

Brezilya’da 2003-2010’da devlet başkanlığı görevini yürüten Lula da Silva, pasif yolsuzluk ve kara para aklama suçlarından mahkum olmuş, 2018’in nisanında tutuklanarak cezaevine konulmuştu.

Hakkındaki tüm suçlamaları reddeden Lula da Silva, tüm bu iddiaların, favoriler arasında gösterildiği devlet başkanlığı seçimine girmesini engellemek amacıyla siyasi rakiplerince ortaya atıldığını savunmuştu.

Lula da Silva, ülkedeki yolsuzluğa karşı başlatılan ve “araba yıkama” adıyla bilinen yolsuzluk soruşturması kapsamında tutuklanan siyasetçi ve iş insanları arasındaki en önemli figür olarak nitelendirilmişti.

İLGİLİ HABERBrezilya'da yargı skandalı yazışmalar sızınca ortaya çıktıBrezilya'da yargı skandalı yazışmalar sızınca ortaya çıktı

HAKİMİN YAZIŞMALARI ORTAYA ÇIKMIŞTI

ABD merkezli dijital yayın kuruluşu The Intercept, eski Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva'nın da aralarında bulunduğu birçok üst düzey ismin hapse atıldığı ‘yolsuzluk' operasyonuna şaibe düşüren bir takım cep telefonu kayıtlarını yayımlamıştı.

Geçen yılki seçimlerde favori gösterilen Lula da Silva'yı yolsuzluk ve para aklamak suçlarından 2017'de mahkûm ederek hapse atan ve mevcut başkan aşırı sağcı Jair Bolsonaro'nun göreve gelmesinin yollunu açan Yargıç Sergio Moro'nun (47), ‘Araba Yıkama' olarak anılan geniş kapsamlı soruşturma sırasında savcılara stratejik tavsiyeler, eleştiriler ve ipuçları sunduğu ortaya çıkmıştı.

The Intercept sitesi, 2014'te başlatılan ‘Araba Yıkama Soruşturması'nda Moro'nun yanı sıra başsavcı Deltan Dallagnol dahil bazı isimlerin şifreli mesajlaşma uygulaması Telegram üzerinden gerçekleştirdiği iletişimin dökümlerini yayınlandı. Bunlar arasında ses ve görüntü kayıtlarının yanı sıra mesajlaşmalar ve başkaca belgeler yer alıyordu.

Son güncelleme: 00:38 10.11.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more