Sözcü Plus Giriş

Yunan Dışişleri Bakanı Dendias Libya’daki sözde yönetimle görüştü!

Yunanistan Dışişleri Bakanı, Libya'daki sözde yönetimle görüşerek, ülkenin meşru temsilcisi UMH'nin Türkiye ile "mutabakat zaptı imzalama hakkı bulunmadığını" öne sürdü. Libya hükümeti ise ziyaretin uluslararası kararların ihlali olduğunu bildirdi.

23:37 -
Yunan Dışişleri Bakanı Dendias Libya’daki sözde yönetimle görüştü!

Libya basınında yer alan haberlere göre, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Libya’nın Bingazi kentine sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Dendias’ın ülkenin doğusundaki darbeci milis lideri Halife Hafter’in yanı sıra sözde yönetim yetkilileri Abdullah es-Sinni ve Abdulhadi el-Havic ile görüştüğü aktarıldı.

Dendias’ın buradaki görüşmesinde, Libya’nın Birleşmiş Milletler tarafından tanınan meşru hükümeti Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) Türkiye ile “mutabakat zaptı imzalama hakkı olmadığını” öne sürdüğü bölge basınında yer aldı.

İLGİLİ HABERAcil koduyla servis edildi! ABD, Türkiye-Libya anlaşmasına karşı çıktıAcil koduyla servis edildi! ABD, Türkiye-Libya anlaşmasına karşı çıktı

LİBYA HÜKÜMETİNDEN TEPKİ

Öte yandan, uluslararası tanınırlığa sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Dışişleri Bakanı Muhammed Seyyale, Dendias’ın Bingazi’ye gerçekleştirdiği sürpriz ziyareti değerlendirdi.

Seyyale, Dışişleri Bakanlığının Facebook hesabından yayımlanan yazılı açıklamada, “Yunanistan Dışişleri Bakanı’nın ziyareti, Birleşmiş Milletler (BM), BM Güvenlik Konseyi (BMGK) ile Arap Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Afrika Birliği ve Avrupa Birliği (AB) gibi uluslararası kuruluşların kararlarını açık şekilde ihlaldir” ifadesini kullandı.

İLGİLİ HABERLibya'da UMH güçleri, Trablus'un güneyindeki Hafter mevzilerine saldırı başlattıLibya'da UMH güçleri, Trablus'un güneyindeki Hafter mevzilerine saldırı başlattı

GAYRİMEŞRU KABUL ETTİ

Seyyale, söz konusu kuruluşların UMH’yi Libya’daki tek meşru hükümet olarak gördüğünü hatta sözde hükümetle kurulacak ilişkiyi gayrimeşru kabul ettiğini vurguladı.

Türkiye ile Libya hükümeti arasında 27 Kasım’da “Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası” ile iki ülkenin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının muhafazasını hedefleyen “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası” imzalanmıştı. AA

Son güncelleme: 23:54 22.12.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more