Yunan parlamentosu Makedonya anlaşmasını onayladı

28 yıllık tartışmanın sonuna gelindi, Yunanistan Makedonya anlaşmasını onayladı.

Yunan parlamentosu Makedonya anlaşmasını onayladı

Yoğun müzakerelerden, çöken koalisyondan ve binlerce kişinin katıldığı, yüzden fazla kişinin gözaltına alındığı olaylı protesto gösterilerinden sonra Atina ile Üsküp arasındaki isim anlaşmazlığına son verecek “Prespa Anlaşması” bugün Yunanistan meclisince onaylandı.

Makedonya'nın adı değişti! İlginizi Çekebilir Makedonya'nın adı değişti!

Meclis Genel Kurulunda görüşülen anlaşmanın onaylanması için toplam 300 sandalyeden salt çoğunluğun olumlu oy kullanması gerekiyordu. SYRİZA partisinin 145 milletvekilinden gelen “evet” oylarının yanı sıra, koalisyondan ayrılan Bağımsız Yunanlılar partisinden Turizm Bakanı Elena Kundura, Vatandaşı Koruma Bakan Vekili Katerina Papakonsta ve Thanasis Papahristopoulos, Nehir (Potami) partisinden Stavros Theodorakis, Yiorgos Mavrotas ve Spiros Likoudis, KİNAL Partisinden ayrılan Thanasis Theoharopoulos ve Potami partisinden ihraç edilen Spiros Danellis olumlu oy kullandı. 146 milletvekili olumsuz oy kullanırken Potami partisinden uzaklaştırılan Grigoris Psarianos çekimser oy kullandı.

Makedonya'da geçersiz referandum İlginizi Çekebilir Makedonya'da geçersiz referandum

Bu gelişmelerin sonucunda komşu ülkenin yeni ismi “Kuzey Makedonya” olarak kabul edidi. Anlaşmayla böylece Kuzey Makedonya’nın Avrupa Birliği (AB) ve NATO üyeliklerinin de önü açılmış olacak. DHA