Sözcü Plus Giriş

Yunanistan tarih verdi: 2 Ocak’ta imzalanıyor

Yunanistan, Kıbrıs Cumhuriyeti ve İsrail Doğu Akdeniz'de enerji alanında işbirliğini güçlendirmek amacıyla EastMed doğal gaz boru hattının inşası için 2 Ocak'ta anlaşma imzalayacaklarını ilan etti.

Sozcu.com.tr
13:51 -
Yunanistan tarih verdi: 2 Ocak’ta imzalanıyor

Yunanistan hükümetinden yapılan açıklamada, Atina'da yapılacak olan imza törenine Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades ve İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun katılacağı bildirildi.

1900 kilometre uzunluğunda olması planlanan boru hattının bir yılda 9 ile 12 milyon metreküp doğal gazı Avrupa’ya ulaştırması hedefleniyor. İsrail’deki Levant havzası açıklarındaki doğal gaz rezervlerinden başlayacak olan EastMed boru hattı, Akdeniz boyunca ilerleyecek, Girit Adası ve Yunanistan anakarası üzerinden İtalya’ya kadar uzanacak.

EastMed'in Avrupa Birliği’nin (AB) doğal gaz ihtiyacının yüzde 10’unu karşılaması ve Avrupa ülkelerinin Rusya’ya olan enerji bağımlılığını azaltması öngörülüyor. Yunanistan, Kıbrıs ve İsrail, geçen Mart ayında İsrail’de yapılan bir toplantıda boru hattı için bölgesel işbirliğinin geliştirilmesi konusunda üçlü mekanizma oluşturan bir anlaşmaya varmıştı. Bu toplantıya ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da katılmıştı.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more