Sözcü Plus Giriş

Zarif Twitter’dan duyurmuştu! Trump’tan açıklama geldi

ABD Başkanı Trump'tan "İran ile tutuklu takası"na ilişkin yaptığı açıklamada "Esir tutulan Amerikalıları serbest bırakmak hükümetim için hayati bir öneme sahiptir ve yurt dışında yanlış yere tutuklanmış bütün vatandaşlarımızı eve getirmek için çok çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

19:34 -
Zarif Twitter’dan duyurmuştu! Trump’tan açıklama geldi

ABD Başkanı Donald Trump, yaptığı yazılı açıklamada, 2016'dan beri İran'da tutuklu bulunan Princeton Üniversitesi öğrencisi Xiyue Wang'ın evine döneceğini belirtti.

Trump, Xiyue Wang'ın salınmasında aracı olan İsviçre'ye teşekkür ederek, “Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük önceliği vatandaşlarının güvenliği ve refahıdır. Esir tutulan Amerikalıları serbest bırakmak hükümetim için hayati bir öneme sahiptir ve yurt dışında yanlış yere tutuklanmış bütün vatandaşlarımızı eve getirmek için çok çalışmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

 

İLGİLİ HABERZarif Twitter'dan duyurdu! ABD-İran arasında tutuklu takasıZarif Twitter'dan duyurdu! ABD-İran arasında tutuklu takası

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise yaptığı yazı açıklamada, İran'da ve dünya genelinde tutulan her Amerikalıyı sevdiklerine kavuşturana kadar çalışacaklarını belirtti.

Pompeo, Xiyue Wang'ın iadesine yardımcı olduğu için İsviçre hükümetine teşekkür ederek, Tahran’ın da bu konuda yapıcı olmasından dolayı memnuniyetini dile getirdi.

Bakan Pompeo, “İran'da haksız yere gözaltına alınan bütün ABD vatandaşlarının serbest bırakılması için çağrı yapmaya devam ediyoruz.” ifadesini kullandı.

 

İLGİLİ HABERABD, Ruhani ve Zarif'e vize verdiABD, Ruhani ve Zarif'e vize verdi


ABD İLE İRAN ARASINDA TUTUKLU TAKASI

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Twitter hesabından paylaştığı mesajında, yaptırımları ihlal ettiği gerekçesiyle bir yılı aşkın bir süre ABD’de tutuklu bulunan İranlı bilim adamı Mesud Süleymanı’nın serbest bırakıldığını duyurmuştu.

Zarif, Süleymanı’nın serbest bırakılmasıyla 2016’da casusluk suçlamasıyla İran’da tutuklanan Çin asıllı ABD vatandaşı Xiyue Wang’ın da kısa süre içerisinde ülkesine döneceğini ifade etmişti.

 

İLGİLİ HABERTrump'tan Meksika çetelerini terör örgütü ilan etme kararına ertelemeTrump'tan Meksika çetelerini terör örgütü ilan etme kararına erteleme

Çin asıllı ABD vatandaşı Princeton Üniversitesi Tarih Bölümü doktora öğrencisi Xiyue Wang, eğitimiyle ilgili araştırmalar yapmak üzere 2016’da geldiği İran’da casusluk suçlamasıyla gözaltına alınmıştı.

Kök hücre alanında çalışmalarıyla tanınan Tahran’daki Terbiyet-i Müderris Üniversitesinden Prof. Mesud Süleymanı da, geçen yıl ekim ayında ABD’ye girişi esnasında, İran’a yönelik yaptırımları ihlal ettiği iddiasıyla Chicago Havalimanı’nda gözaltına alınmıştı. AA

 

İLGİLİ HABERTrump, Pensacola'daki saldırının ardından Suudi Arabistan Kralı Selman ile görüştüTrump, Pensacola'daki saldırının ardından Suudi Arabistan Kralı Selman ile görüştü
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more