Sözcü Plus Giriş

Ek tercihler ne zaman başlıyor? 2019 Ek tercih kılavuzu yayınlandı

Üniversite kayıt işlemlerinin sona ermesinin ardından boş kontenjanlar belli oldu. ÖSYM, ek yerleştirme işlemiyle boş kalan alanlara öğrencileri yerleştirecek. Öğrencilerin ek yerleştirme tercihlerini yapmadan önce 2019 ek tercih kılavuzunu incelemesi gerekiyor.

19:53 -
Ek tercihler ne zaman başlıyor? 2019 Ek tercih kılavuzu yayınlandı

Binlerce üniversiteye yerleşemeyen öğrenci merakla ÖSYM’nin yapacağı ek yerleştirme duyurusunu bekliyordu. ÖSYM, 2019-2020 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına ek yerleştirme işlemleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Peki ek tercihler ne zaman başlıyor? İşte 2019 ek tercih kılavuzu…

2019 EK TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLA

EK TERCİH İŞLEMLERİ NE ZAMAN?

Adaylar, 2019-YKS Ek Yerleştirme tercihlerini, 05-11 Eylül 2019 tarihleri arasında T.C. Kimlik numarası ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapacaklardır.

EK YERLEŞTİRMEDE TERCİHLERİN YAPILMASI İLE İLGİLİ KURALLAR

1. 2019-YKS merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar, ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2019-YKS merkezî yerleştirmede hiçbir yükseköğretim programına yerleştirilmemiş olmak gerekir.

2. Merkezî yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan ancak, yerleştirilen adaylardan birkaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan Tablo-3'teki ön lisans programları ile Tablo 4'teki lisans programlarını, programın en küçük puanına eşit veya daha büyük puana sahip olan adaylar tercih edebilecektir.

Kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan programları, ilgili yerleştirme puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebileceklerdir.

3. 2019-YKS’de özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar da ek yerleştirme için tercih yapabileceklerdir.

4. Adayların yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilmeleri için bu programların koşullarını karşılamaları gerekmektedir.

İLGİLİ HABER2019 DGS sonuçları için geri sayım!2019 DGS sonuçları için geri sayım!
Son güncelleme: 22:58 03.09.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more