Sözcü Plus Giriş

ALES 2019 başvuruları ne zaman başlıyor? ALES sınavı ne zaman?

ALES başvurusu yapmak isteyen adaylar için beklenen gün geldi. ÖSYM tarafından yayınlanan ALES başvuru kılavuzunda öğrencilerin merak ettiği bütün ayrıntılar mevcut. Peki, ALES başvuruları ne zaman başlayacak? 2019 ALES sınavı ne zaman? ALES sınav ücreti belli mi?

00:31 -
ALES 2019 başvuruları ne zaman başlıyor? ALES sınavı ne zaman?

2019 ALES sınavı, 5 Mayıs tarihinde 81 il merkezinde gerçekleştirilecek. Sınav için ALES başvuruları ise 5 Mart itibariyle başladı. ÖSYM tarafından düzenlenen ALES sınavına yönelik araştırmalar hız kazandı. Peki, ALES başvuruları son gün ne zaman? 2019 ALES sınavı ücreti ne kadar?

ALES BAŞVURU TARİHİ VE SINAV TARİHİ

2019-Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2019-ALES/1) 5 Mayıs'ta yapılacak, sonuçları ise 30 Mayıs'ta açıklanacak. Söz konusu sınav için başvurular 5 Mart'ta başlayacak ve 13 Mart'ta son bulacak. ALES'e başvurular ÖSYM'nin AİS sistemi üzerinden gerçekleştirilecek.

ALES PUANI NERELERDE GEÇERLİ?

Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına yapılacak atamalarda, lisansüstü eğitime girişte, yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde, teknik öğretmenler için mühendislik tamamlama programlarında ALES puanları geçerlilik süresi içinde kullanabilecek.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more