Sözcü Plus Giriş

ALES sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak? ALES soru ve cevapları yayınlandı mı?

ALES sınavının tamamlanmasının ardından adaylar şimdi soru ve cevapları araştırıyor. ALES sınavı 150 dakika sürdü. Sınavın bitişi ile ve cevapların ne zaman açıklanacağı konusu gündem oldu. ÖSYM ALES sınav sonuçları için tarih verdi. Peki 22 Eylül 2019 ALES soruları cevapları ne zaman açıklanır?

13:54 -
ALES sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak? ALES soru ve cevapları yayınlandı mı?

ALES soru ve cevapları ile sonuçları sınavdan çıkan adaylar tarafından büyük bir merakla araştırılıyor. Türkçe ve matematik soruları karşısında ter döken adaylar soruları ve cevapları inceleyerek puanlarını tahmini olarak hesaplamak istiyor. Ancak ALES soru ve cevapları hakkında kesin bir tarih bulunmuyor.

ALES SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ALES sonuçları daha önce önce açıklanan takvime göre 17 Ekim 2019'da açıklanacak.

ALES SORU VE CEVAPLARI NE ZAMAN YAYINLANACAK?

Geçmişte gerçekleşen ALES yaşananlar dikkate alınırsa ALES soru ve cevaplarının bir hafta içerisinde yayınlanması bekleniyor.

ALES NASIL BİR SINAV?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), 78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanları Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye, 5538 sayılı Kanunla eklenen Ek Madde 8 uyarınca,

yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına yapılacak atamalarda, ülkemizde lisansüstü eğitime girişte, yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde ilgili kurumların kullanacakları puanları sağlayan sınav sistemidir.

Son güncelleme: 14:14 22.09.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more