Sözcü Plus Giriş

AÖL kayıt yenileme son günü ne zaman? AÖL kayıt yenileme ücretleri ne kadar?

AÖL'de kayıt yenileme işlemleri devam ediyor. Henüz kayıt yenilemeyenler ise kayıt yenileme işlemleri için son gün tarihini merak ediyor. Ayrıca kayıt ücretini ve AÖL kayıt yenileme işlemleri nasıl yapılıyor merak edilen konular arasında yer alıyor. Eğitim hayatına açık lise ile devam etmek isteyenler haberimizden AÖL kayıt yenileme tarihlerini ve merak edilen tüm detayları öğrenebilirler...

00:29 -
AÖL kayıt yenileme son günü ne zaman? AÖL kayıt yenileme ücretleri ne kadar?

AÖL yeni kayıtları ve kayıt yenilemeleri 9 Ocak’ta başladı. Ne zaman bitecek öğrenci ve veliler tarafından merak ediliyor. Bir diğer merak konusu ise açık lise kayıt yenileme ücreti ne kadar? Kayıt yaptıracak adayların izleyecekleri adımları haberimizden öğrenebilirsiniz. AÖL kayıt yenileme ücreti ne kadar? AÖL hakkında merak edilenleri, önemli tarihleri ve kayıt yenileme ücretlerini haberimizde bulabilirsiniz.

AÖL KAYIT YENİLEME TARİHLERİ

2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı Açık Öğretim Lisesi 2. dönem kayıt işlemleri için tarihler belli oldu. Yakın zaman önce güncellenen AÖL iş takvimine göre; 09/01/2019 – 06/02/2019 arasında AÖL 2. dönem yeni kayıtları alınacak ve kayıt yenileme işlemleri yapılacak.

sinav-2-iha_16_9_1537204989

KAYIT YENİLEME ÜCRETİ NE KADAR?

Açık Öğretim Lisesine kayıt yenileme yaptıracak öğrenciler, her yıl belirlenen kayıt yenileme sınav ücretini ödemek zorundadır. 2019 yılında bir dönem için kayıt yenileme Sınav Bedeli olarak; 30 TL ve Halk Eğitim Merkezi Okul Aile Birliği hesabına; 5 TL olarak belirlenmiştir. (30 TL Açık Öğretim Lisesi Kayıt Yenileme Sınav Bedeli olarak anlaşmalı bankalara yatırılacak. 5 TL ise Halk Eğitim Merkezi Okul Aile Birliği banka hesabına veya makbuz karşılığında teslim edilecektir.)

Öğrenci adayı, T.C. Kimlik Numarası beyan ederek T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankasının bankamatiklerine (ATM) veya Türkiye Vakıflar Bankası şubelerine giderek ya da ilgili bankaların internet bankacılıkları üzerinden “MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü” hesabına 30 TL ödeyerek ve dekontu muhafaza edecektir. (T.C. vatandaşı olmayan öğrenci adayları ise İl Göç İdaresi Müdürlüklerinden alacakları yabancı kimlik numarası ile anlaşmalı bankalara müracaat edeceklerdir.)

AÖL KAYIT YENİLEME İŞLEMLERİ NASIL YAPILACAK?

AÖL'de kayıt yaptıracak öğreniler şu adımları izleyecek. Öğrencilik durumu sistem üzerinde aktif veya donuk olan öğrenciler, katılım ücretini anlaşmalı bankalara yatırdığı günün, mesai saatinin bitemesini bekleyecekler. Öğrencilik durumu sistem üzerinde silik olan öğrenciler Halk Eğitimi Merkezi veya Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüklerine müracaat ederek kayıt yenilme işlemlerini yaptıracaklardır. Öğrencilik durumu Aktif hâle gelen öğrenciler, sisteme girerek sınava girecekleri dersleri seçerler. Ders seçimindeki tüm sorumluluk öğrenciye aittir.

18 yaşından gün almamış olan Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin yılda 2 dönem, 3. Dönem sınavının ilk günü itibariyle 18 yaşından gün almış olanların ise yılda 3 dönem kayıt yenilemeleri zorunludur. Öğrenciler, sınavlara girebilmek için Kayıt Yenileyerek ders seçimi yapmak zorundadırlar. Kayıt Yenileme tarihleri, Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü tarafından belirlenen iş takviminde yayınlanır.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more