Sözcü Plus Giriş

AÖL sınav sonuç sorgulama: Açık lise sınav sonuçları MEB tarafından açıklandı…

Milyonlarca kişi çeşitli sebeplerden dolayı lise eğitimini yarım bırakmak zorunda kalıyor. Milli Eğitim Bakanlığı, vatandaşların açıktan lise okuyarak diploma almalarını sağlıyor. Geçtiğimiz günlerde AÖL 3. dönem sınavları tamamlanmıştı. Öğrenciler “AÖL sınav sonuçları açıklandı mı?” sorusunun cevabını araştırıyor. 1 Ağustos'ta açıklanacağı duyurulan sınav sürpriz şekilde erkenden açıklandı. İşte AÖL sınav sonuçları...

13:45 -
AÖL sınav sonuç sorgulama: Açık lise sınav sonuçları MEB tarafından açıklandı…

Açık Öğretim Lisesi'nde (AÖL), 3. dönem sınav sonuçları için heyecanlı bekleyiş devam ediyordu ve sınav sonuçları açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen AÖL sınavına giren öğrencilerin merak ettiği sınav sonuçları ile ilgili net tarih açıklandı fakat AÖL sınav sonuçları beklenenden önce duyuruldu.

AÖL SINAV SONUÇ SORGULAMA

AÇIKÖĞRETİM LİSESİ (AÖL) NEDİR?

Açıköğretim lisesi ya da kısaca açık lise, çeşitli sebeplerle örgün öğretime devam edemeyen ya da eğitimini yarıda bırakmak durumunda kalan öğrencilerin okuduğu lisedir. Açıköğretim lisesinde eğitim süresi 4 yıl 8 dönemdir. Fakat 18 yaşından büyük öğrenciler yılda üç sınav hakkını değerlendirirse eğitimini 2,5 yılda tamamlayabilir.

Kayıt ve kayıt yenileme işlemleri online olarak yapılır. Öğrencilerin yılda iki kere kayıt yenilemesi gerekir.

Öğrenci belirtilen tarihlerde kaydını yeniler, kayıt yenileme ücretini ödedikten sonra derslerini seçer. Önceden açıklanan tarihlerde sene de iki kere sınava girer. Sınavlardan aldığı krediler toplanır. Açıköğretim Lisesinde okuyan bir öğrencinin mezun olabilmasi için:

– En az 8 dönem öğrenim görmesi,
– Toplam kredisinin asgari 192 olması,
– Dil ve anlatım dersi başta olmak üzere diğer zorunlu derslerin sınavlarında da başarı göstermesi gerekir.

Açık liseden mezun olup diploma almaya hak kazananlar, sınav sonuçlarının açıklanmasından takriben 2 ay sonra bulundukları il ve ilçelerdeki Halk Eğitim Merkezlerinden diplomalarını alır.

Türkiye'de binlerce açık öğretim lisesi öğrencisi bulunmaktadır. Açık lise mezunları da normal lise mezunları gibi YGS ve LYS'ye girerek istedikleri üniversitelerde okuyabilir. Açık liseliler, herhangi bir hak sınırlamasına maruz kalmaz.

Son güncelleme: 09:51 27.07.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more