Sözcü Plus Giriş

Bekçilik sınav soruları ve cevapları yayınlandı mı? Bekçilik sınavı puanı nasıl hesaplanır?

Bekçi alımı sınavları cumartesi günü Ankara ve İstanbul’da yapılıyor. MEB ve Polis Akademisi işbirliliği ile hazırlanan bekçilik 1. dönem sınavı 09.00'da başladı. 2. dönem sınavı 14.00'de gerçekleştirildi. Peki, Bekçilik sınav soruları ve cevapları ne zaman yayınlanır? En az kaç puan ile bekçi olunur?

11:29 -
Bekçilik sınav soruları ve cevapları yayınlandı mı? Bekçilik sınavı puanı nasıl hesaplanır?

Çarşı ve mahalle bekçiliği sınavı ile binlerce aday zorlu maratona başladı. Bekçilik sınavı öncesi yayınlanan kılavuza göre sınavda 100 soru sorulacağı ve bu soruların 6 kategoriden oluşturuldu. Türkçe, Sosyal Bilgiler, Fen Bilgisi, Hayat Bilgisi, Matematik ve Genel Kültür konularından oluşan sınavda en az 50 puanı yakalamak gerekiyor. Peki, bekçilik sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte bekçilik sınavı puan hesaplama formülü…

BEKÇİ SINAV GİRİŞ BELGESİ SORGULAMA

BEKÇİLİK SINAV TAKVİMİ: SINAV SORULARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK

Bekçilik sınavı 13 Temmuz cumartesi günü yapılacak. Sınav soruları ve cevap anahtarları 16 Temmuz 2019 tarihinde https://www.pa.edu.tr ve www.meb.gov.tr ya da http://odsgm.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanacak.

Sınav sonuç bilgileri ise 07 Ağustos 2019 tarihinden itibaren erişime açılacak. Ayrıca unutmayın, eğer sınava itiraz edecekseniz soru ve cevapların yayınlanmasını takip eden 2 gün içerisinde yapmalısınız. Çünkü süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile adayın T.C. kimlik numarası, imza, adres ve ekinde dekontu olmayan dilekçe ile yapılan itirazlar dikkate alınmayacak.

BEKÇİLİK SINAV PUANI NASIL HESAPLANIR?

Başarı puanı hesaplamasında [Puan = (Doğru Sayısı / Soru Sayısı) x 100] formülü kullanılıyor. Unutmayın yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemeyecek.
13 Temmuz'da çarşı ve mahallelerde bekçilik görevlerini üstlenmek isteyen adaylar sınava girecek. 120 dakika sürecek olan sınavda farklı kategorilerden 100 soru sorulacak. Bekçi olabilmek için en az 50 puanı yakalamak gerekiyor. Adaylar sadece doğru yaptıkları puanlar üzerinden değerlendiriliyor.

HATALI SORU ÇIKARSA NE OLACAK?

Bekçilik sınavında hatalı soru ya da sorular çıkması durumunda ise, sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacak. İşte MEB'ten konu ile ilgili yapılan o açıklama; “Değerlendirme sırasında hatalı soru/sorular çıkması durumunda, 9/12/2016 tarihli ve 29913 sayılı Resmî Gazete’ de yayımlanan 02/12/2016 tarihli ve 6764 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 69. maddesiyle, 17/2/2011 tarihli ve 6114 sayılı Kanunun 7. maddesinin ikinci fıkrasına eklenen “Sınavlarda iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.” hükmü gereğince değerlendirme yapılacaktır.”

İLGİLİ HABERBekçilik sınavı konu dağılımı nasıldır? Bekçilik sınav soruları...Bekçilik sınavı konu dağılımı nasıldır? Bekçilik sınav soruları...
Son güncelleme: 15:08 13.07.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more