DGS başvuruları ne zaman? DGS sınav ve başvuru tarihleri…

Bir meslek yüksek okulu veya açık öğretim ön lisans programından mezun olanların girdiği DGS başvuruları merak ediliyor. Matematik geometri sayısal mantık paragraf ve sözel mantıktan oluşan Dikey Geçiş Sınavı yani kısaltılmış adı ile DGS başvuruları ne zaman?

DGS başvuruları ne zaman? DGS sınav ve başvuru tarihleri…

DGS başvuruları için çok kısa bir süre kaldı. İki yıllık önlisans eğitimini dört yıllık lisans programlarına tamamlamak isteyen pek çok kişiyi yakından ilgilendiren DGS başvuruları birkaç gün içinde başlayacak. Peki kimler DGS başvurusu yapabilir?

DGS BAŞVURU TARİHLERİ

2019 Dikey Geçiş Sınavı (DGS) başvuruları, 26 Nisan 2019 tarihinde başlıyor. 8 Mayıs 2019 tarihinde sona eriyor. DGS geç başvuru tarihi ise 21 Mayıs 2019. 2019 Dikey Geçiş Sınavı (DGS) 30 Haziran’da gerçekleştirilecek, sonuçları ise 25 Temmuz’da duyurulacak.

dgs sözcü ile ilgili görsel sonucu

KİMLER DGS'YE GİREBİLİR?

Sınava, bir ön lisans programlarından mezun adaylar başvurabilir. Son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da sınava başvurabilir.

DİKEY GEÇİŞ SINAVI (DGS) NEDİR?

Dikey Geçiş Sınavı, 2000 yılından bu yana meslek yüksekokulları ile açıköğretim ön lisans programlarından mezun olan öğrencilerin örgün öğretim lisans programlarına geçiş yapmaları için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından her yıl Temmuz ya da Ağustos ayında yapılan sınavdır.