Sözcü Plus Giriş

DGS sınav ücreti nereye yatırılacak? DGS başvurusu nasıl yapılır?

Dikey Geçiş Sınavı için geri sayım başladı. 30 Haziran 2019'da yapılacak sınavın başvuruları 26 Nisan'da başladı. Sözel ve sayısal olmak üzere 120 sorudan oluşan DGS sınavına 81 ilden başvuru alınacak. Başvurulardan sonra öğrencilerin sınava hazırlanmak için yaklaşık 2 ayı kalacak. Peki DGS başvuruları nasıl yapılıyor? DGS’ye başvuracaklar sınav ücretini nereye yatıracak? İşte merak edilenler...

09:11 -
DGS sınav ücreti nereye yatırılacak? DGS başvurusu nasıl yapılır?

İki yıllık önlisans eğitimini dört yıllık lisans programlarına tamamlamak isteyen pek çok kişiyi yakından ilgilendiren DGS başvuruları 26 Nisan Cuma günü başladı. DGS başvurusunu nasıl yapacağını merak edenler buna dair ayrıntıları araştırıyor. Peki DGS başvurusu nasıl yapılır? DGS sınav ücreti nereye yatıracak? İşte DGS ile ilgili detaylar…

DGS BAŞVURU TARİHLERİ

2019 Dikey Geçiş Sınavı (DGS) başvuruları, 26 Nisan 2019 tarihinde başladı. 8 Mayıs 2019 tarihinde sona eriyor. DGS geç başvuru tarihi ise 21 Mayıs 2019.

DGS BAŞVURU EKRANI

DGS BAŞVURU MERKEZLERİ

DGS ÜCRETİ NEREYE YATIRILIR?

DGS sınav başvurusu yaparken ücret ödemesini https://odeme.osym.gov.tr/ adresi üzerinden yapabilirsiniz. Eğer online ödeme yapmak istemiyorsanız ÖSYM’nin DGS kılavuzunde belirtilen bankalara giderek de ödeme yapabilirsiniz. Sınav ücretini süresi içinde yatırmadığınız takdirde başvurunuzun kabul edilmeyeceğini unutmayın.

BANKADA ÖDEME: Bankaya giderek ücret yatırmak isteyen adayların banka görevlisine başvuruda bildirdikleri T.C. kimlik numarasını ve sınav ücretini yatıracağını bildirmesi, bankadan aldıkları dekont üzerindeki T.C. Kimlik Numarası, adı, soyadı ve sınav adı bilgisini kontrol etmeleri ve dekontu saklamaları gerekiyor.

ONLİNE ÖDEME: ÖSYM'nin internet sayfasında e-İŞLEMLER'de yeralan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile TL olarak ödeme yapabilirsiniz.

DGS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

-DGS’ye başvuru yapacakların ÖSYM’nin osym.gov.tr adresinden ‘Aday İşlemleri Sistemi’ne aday şifresi ve T.C. kimlik numarası kullanarak giriş yapmaları gerekiyor. Şifresini unutanlar E Devlet bilgilerini kullanarak sisteme giriş yapabilirler

– ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı ve/veya eğitim bilgisi bulunmayan adayların, başvurularını başvuru merkezinden yapmaları gerekiyor. DGS kılavuzunda ‘geçerli fotoğraf’ ve ‘geçerli eğitim bilgisi’ şöyle anlatılmıştır;

* Geçerli Fotoğraf: Son 50 ay içerisinde herhangi bir başvuru merkezinden çekilmiş ve ÖSYM tarafından reddedilmemiş fotoğraf, geçerli fotoğraftır.

* Geçerli Eğitim Bilgisi: Eğitim bilgileri, Yükseköğretim Bilgi Sistemi (YÖKSİS) veya ÖSYM arşivi kaynaklı olup bu bilgileri geçerli olanlar.

– Adaylar, başvuru bilgileri sisteme kaydedildikten sonra sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayabilirler.

Son güncelleme: 11:07 03.05.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more