DGS başvurusu nasıl yapılır? DGS sınav başvuruları için son tarih ne zaman?

ÖSYM tarafından düzenlenen DGS için başvuru tarihi ne zaman merak ediliyor. Eğitimine iki yıllık önlisans ardından dört yıllık lisans programında devam ettirmek isteyen öğrenci adaylarını katılım gösterdiği sınav için geri sayım başladı. DGS başvuruları bugün başlayacak. DGS başvuruları ne zamana kadar sürecek ve nasıl yapılacak? İşte detaylar...

DGS başvurusu nasıl yapılır? DGS sınav başvuruları için son tarih ne zaman?

Eğitimine önlisansın ardından 4 yıllık lisans programlarında devam ettirmek isteyenler merak ettiği konuların başında DGS başvuru tarihi ne zaman sorusu geliyor. ÖSYM tarafından düzenlenen DGS sınavına yönelik araştırmalar sınava az süre kala da hız kazandı. DGS başvuruları 26 Nisan itibari ile başladı. Peki kimler DGS başvurusu yapabilir?

DGS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

DGS başvuru işlemleri 26 Nisan tarihinden itibaren ais.osym.gov.tr adresi üzerinden yapılacak. DGS başvuru kılavuzu da ÖSYM’nin sitesinden yayımlanacak.

DGS BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

DGS başvuruları 26 Nisan – 8 Mayıs 2019 tarihleri arasında yapılacak. Geç başvuru tarihi ise 21 Mayıs 2019 olarak belirlendi. DGS başvuru kılavuzu henüz yayınlanmadı.

SINAV NASIL OLACAK?

DGS sınavında adaylara yönelik sayısal ve sözel bölümlerden oluşan bir yetenek testi uygulanacak ve her test 120 sorudan oluşacaktır. Sınav 180 dakika (3 saat) sürmektedir. Sınav saati, kılavuz içerisinde açıklanacak. Sınavda 15 dakika kuralı uygulanacak.

DGS BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

Dikey Geçiş Sınavı başvuru ücreti de öğrencilerin en çok aradıkları arasında yer alıyor. DGS başvuruları 2019 için ücret henüz belirlenmedi. Ancak geçtiğimiz yıl DGS sınav ücreti 100 TL olarak açıklanmıştı. DGS ücretinin 100 – 120 TL arası seviyede olması bekleniyor.